środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Krasne. IV Bankowo Najlepszy Rajd Pojazdów Zabytkowych

2013-07-20 08:00:00 (ost. akt: 2013-07-19 15:04:37)

Podziel się:

Rajd odwiedził stadninę koni w Krasnem ( powiat przasnyski). Ulicami Ciechanowa i okolic przejechał korowód zabytkowych samochodów. Po raz czwarty Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie organizuje Bankowo Najlepszy Rajd Pojazdów Zabytkowych – imprezę, która chyba na stałe wpisała się w letni krajobraz Północnego Mazowsza. Rajd zawitał do Krasnego.

Mieszkańcy Krasnego mogli zobaczyć wiele ciekawych modeli aut. Wszystkie zaparkowały na terenie stadniny. Gości przywitał prezes stadniny oraz wójt Paweł Kołakowski.

Stadnina Koni w Krasnem to jedna z najstarszych stadnin koni pełnej krwi angielskiej w Polsce powstała w Krasnem, w roku 1857. Jej założycielem i właścicielem był Ludwik hr. Krasiński. Podstawą hodowli były znakomite klacze importowane z Anglii. Do największych osiągnięć stadniny należy wyhodowanie wielkiego zwycięzcy, ogiera Ruler, który w ciągu dwuletniej kariery startowej wygrał 8 razy na 10 startów a w tym wszechrosyjskie Derby. Liczne potomstwo Rulera przez lata odnosiło sukcesy na wielu europejskich torach wyścigowych.

Dla upamiętnienia sukcesów tego znakomitego ogiera, każdego roku, w maju odbywa się na Torze Wyścigowym w Warszawie Gonitwa Rulera. Jest to pozagrupowa gonitwa na dystansie 1600 m dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej. Stadnina istniała do roku 1939. W czasie II wojny światowej konie zostały wywiezione do Niemiec. Po wojnie, na terenie stadniny, założone zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dopiero w roku 1987, po sprowadzeniu do Krasnego z różnych stadnin dobrych matek hodowlanych reaktywowano stadninę z zamiarem rozwinięcia hodowli koni wyścigowych. Już po czterech latach, wyhodowana w Krasnem klacz Kliwia wygrała na torze służewieckim w Warszawie, najcenniejsze trofeum w sezonie, Nagrodę Derby. Obecnie przebywa w stadninie ok. 120 koni a w tym 35 matek hodowlanych. ]

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB