Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Światło przeniknie Przasnysz

2014-09-06 08:00:00 (ost. akt: 2014-09-05 11:47:52)

Podziel się:

Światło jako inspiracja i tworzywo to temat wiodący festiwalu. Światło przeniknie Przasnysz, oświetlając wiele punktów miasta, angażując mieszkańców i instytucje. Przez cztery dni zobaczymy światło w sztukach plastycznych, Teatrze Tańca, nauce, zabawie, kinematografii i muzyce. Do zbudowania Fabryki Światła zainspirowała postać Stanisława Ostoja-Kotkowskiego, który w Przasnyszu spędził dzieciństwo, prekursora zastosowania światła laserowego w sztuce. Artysty dla którego światło było samodzielnym tworzywem, a zarazem spoiwem innych dziedzin twórczości – muzyki, sztuki scenicznej i wizualnej oraz technologii.

KALENDARIUM WYDARZEŃ

10 - 13 września
Centrum Festiwalowe ŚWIATŁODAJNIA
Dla potrzeb organizacyjnych na terenie Rynku (przy Ratuszu obok kawiarni), stawiamy namiot będący miejscem, które spełnia wszystkie potrzeby organizacyjne (centrum dyspozycyjne, punkt informacyjny itp.). W sąsiadującej kawiarni rezerwujemy na potrzeby Festiwalu wydzielone miejsce, które dzięki obecności uczestników przedsięwzięcia – artystów, organizatorów, osób biorących udział w projekcie, publiczności, tworzy szczególną atmosferę, otwieramy festiwalową Kawiarnię Artystyczną.

8 – 13 września
Realizacja Muralu – element na trwałe pozostający w Przasnyszu
Razem z Pracownią Batiku malujemy mural na ustalonej wspólnie elewacji. Uczestnicy akcji zapoznają się wcześniej z nową techniką na specjalnie przeprowadzonych warsztatach, pracują pod okiem artysty specjalizującym się w tej dziedzinie. Mural powstaje stopniowo, jest ulicznym widowiskiem – praca tworzona jest na oczach publiczności.
8 - 9 września – prace przygotowawcze
10 – 13 września – praca
13 września – oficjalnie zakończenie

10 - 13 września
CIAŁO – ŚWIATŁO – RUCH. Teatr Tańca – Rynek miasta/namiot
Od 10 września w stałych godzinach odbywa się prezentacja spektakli Teatru Ruchu przygotowana przez profesjonalny Zespół Warszawskiego Teatru Tańca pod kierownictwem Aleksandry Dziurosz. Wcześniej, przy współpracy lokalnej szkoły, zorganizowane zostaną warsztaty, których uczestnicy będą współtworzyć widowisko.

10 – 13 września – WYSPA ŚWIATŁA – wystawa multimedialna (Park Miejski)
Na wyspie pokazujemy kolekcję sztuki współczesnej składającej się z różnych obiektów, które wykorzystują element światła. Ekspozycja widoczna jest również wieczorem, tworząc ciekawe widowisko. Kurator – krytyk sztuki Eulalia Domanowska; w wystawie weźmie udział 15 artystów.

10 – 13 września
Cykl spotkań FILM PRZECIW CIEMNOŚCI (Kino Światowid - MDK)
10 września o godz. 20.00 otwieramy cykl spotkań z filmami według specjalnie przygotowanego repertuaru. Oprócz pokazów filmów odbywać się będą spotkania z osobami z kręgu filmu (krytycy, reżyserzy). Planujemy spotkanie z Krzysztofem Zanussim podczas prezentacji jego filmu Iluminacja (12 września).

11 września (czwartek) O zachodzie słońca (godz. 18.56)
KONCERT CHORAŁU DOMINIKAŃSKIEGO
O LUMEN ECCLESIAE
Wydarzenie główne – koncert Chorału dominikańskiego z XIII wieku w wykonaniu zespołu wokalnego Bornus Consort – poprzedzono warsztatami chorałowymi zorganizowanymi w czerwcu we współpracy z Klasztorem Ojców Pasjonistów i Chórem Parafii św. Wojciecha w Przasnyszu.
Koncert O lumen Ecclesiae rozpocznie się w Sanktuarium Matki Bożej 11 września przed godziną siódmą po wieczornej Mszy. Na czas koncertu zapalimy świece i wyłączymy w kościele prąd, by powrócić do klimatu czasów średniowiecza. Nazwa koncertu O lumen Ecclesiae nawiązuje do tytułu procesyjnej antyfony dominikańskiej, śpiewanej od 750 lat przez każdy konwent dominikański po ostatniej wspólnej modlitwie dnia.

ŁOWCY ŚWIATŁA – gra miejska 12 września (piątek)
Gra miejska na terenie miasta skierowana do młodzieży.

PIKNIK NAUKOWY - 13 września (sobota)
Impreza o charakterze pikniku naukowego dla całych rodzin, a szczególnie młodzieży.

Koncert finalny – Teren za Kościołem Farnym
13 września (sobota)
Koncert muzyczny Marka Bilińskiego połączony ze specjalnie przygotowanymi efektami świetlnymi (laser). Impreza otwarta dla wszystkich, kończy program przygotowany dla Przasnysza. Muzyk i kompozytor M. Biliński współpracował z S. Ostoja-Kotkowskim podczas jego pokazu laserów w Polsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie. To jego muzyka towarzyszyła temu pokazowi.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB