środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Przedsiębiorco! Sprawdź, czy musisz płacić tak duży podatek

2014-09-07 12:00:00 (ost. akt: 2014-09-05 12:14:07)

Podziel się:

Przasnyszanin Andrzej Bieńkowski, prawnik w drugim cyklu porad prawnych dotyka ważnego problemu opodatkowania nieruchomości przedsiębiorców. Czy trzeba płacić aż tak dużo?

W 2014 r. przedsiębiorca płaci 0,89 zł od 1 m2 powierzchni gruntu, 4,56 zł od 1 ha gruntów pod wodami oraz 23,03 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej budynku. Ten obowiązek podatkowy stanowi dla wielu przedsiębiorców poważne wyzwanie finansowe. Dotkliwy jest zwłaszcza w tych sytuacjach, w których budynek lub lokal, z uwagi na zły stan techniczny, nie przynoszą żadnych dochodów. Pomimo braku możliwości wykorzystania nieruchomości do działalności gospodarczej (np. wynajmu lokalu) z uwagi na potrzebę wykonania kosztowych remontów, przedsiębiorca był zmuszony do uiszczania wyższych podatków, tak jakby już posiadanie nieruchomości przynosiło mu korzyści. Ignorowano również to, czy nieruchomość może być wykorzystana na cele działalności prowadzonej przez konkretnego podatnika, błędnie przyjmując, że przedmiot jego działalności nie ma w tym zakresie żadnego znaczenia.

W najnowszym orzecznictwie sądów administracyjnych stanowisko powyższe zanegowano (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 8 października 2013 r. III SA/Wa 804/13). Zdaniem Sądu brak możliwości wykorzystywania budynku do działalności nie musi mieć charakteru trwałego i nieusuwalnego. Jeżeli wykorzystanie budynku w działalności gospodarczej wymaga remontu, rekonstrukcji, modernizacji, adaptacji lub przebudowy, to podlega on wyłączeniu z opodatkowania wyższa stawką. Na zakres tego wyłączenia nie ma wpływu potencjalna możliwość przystosowania nieruchomości do działalności podatnika.

Korekty wymaga zatem powszechna praktyka organów podatkowych zasadzająca się na twierdzeniu, że skoro nieruchomość znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy i jest w złym stanie technicznym, ale może być wyremontowana i następnie wykorzystywana do działalności gospodarczej, to podlega opodatkowaniu, jak nieruchomość związana z działalnością gospodarczą. W przypadku, gdy z tych względów podatnik nie prowadzi na nieruchomości działalności gospodarczej, podlega ona opodatkowaniu według stawek niższych, właściwych dla pozostałych nieruchomości. Opodatkowaniu wyższą stawką podatku podlegają tylko te nieruchomości, które w ich istniejącym stanie przedsiębiorca może wykorzystywać na cele działalności gospodarczej, a w konsekwencji z których potencjalne może czerpać dochody.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB