Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wydaj pieniądze urzędu miasta!

2014-09-27 08:00:00 (ost. akt: 2014-09-26 15:32:06)

Podziel się:

Miasto Przasnysz przymierza się do wprowadzenia budżetu obywatelskiego. To nowe narzędzie pozwoli mieszkańcom współdecydować o tym, jakie inwestycje znajdą się w budżecie.

Działania edukacyjne ws. budżetu partycypacyjnego prowadzi Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej. Centrum swoją siedzibę ma w pomieszczeniach po dawnej bibliotece, gdzie można wejść i uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

- Budżet – to tort podzielony na kawałki. Obecnie w miejskim budżecie dużą część, bo prawie 22 miliony stanowią wydatki na oświatę, kolejne 10 milionów to pomoc społeczna, 4,5 miliona administracja publiczna, 3 miliony kultura fizyczna i sport. Łączny budżet to 55 milionów złotych. Pula budżetu zdecydowanie wzrosła - w 2009 roku budżet wynosił 30 milionów złotych – mówi Michał Helwak.

Z głównego budżetu zostanie wydzielona kwota, o której wydaniu w 100% zdecydują mieszkańcy. Rada będzie musiała wpisać projekty, które otrzymają społeczną aprobatę, a burmistrz będzie musiał je wykonać.
- Ważne jest, aby zgłaszane inicjatywy były zadaniami własnymi miasta. Żeby leżały w kompetencji samorządu. Musimy ustalić zasady i formę, w jakiej będzie realizowany budżet obywatelski w Przasnyszu - zapowiada Michał Helwak.

Budżet obywatelski, zwany partycypacyjnym, to proces, w którym biorą udział mieszkańcy i to właśnie mieszkańcy decydują, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. Ciekawostką jest, że pomysł powstał w 1989 roku w brazylijskim mieście Porto Alegre. W Polsce pierwsze próby realizacji rozpoczęto w Sopocie w 2012 roku. Obecnie kilkadziesiąt polskich miast już realizuje budżet obywatelski.

Wszyscy płacimy podatki, które zasilają budżet miasta i mamy prawo decydować o tym, na co zostaną wydane nasze pieniądze. Spotykając się z sąsiadami, łatwiej zdecydować, co wymaga pilnej zmiany.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB