środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

BEZPIECZNI PO ZMROKU

2014-10-27 14:14:31 (ost. akt: 2014-10-27 14:16:22)

Podziel się:

Przasnyscy policjanci włączyli się w działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczni po zmroku”. Od października do grudnia mazowiecka drogówka będzie sprawdzać czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do obowiązujących ich przepisów dotyczących stosowania oświetlenia i elementów odblaskowych.

Przasnyscy policjanci włączyli się w działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczni po zmroku”. Od października do grudnia mazowiecka drogówka będzie sprawdzać czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do obowiązujących ich przepisów dotyczących stosowania oświetlenia i elementów odblaskowych.

Znaczna część tych zdarzeń miała miejsce w porze wieczorowo nocnej, w miejscach gdzie droga nie jest oświetlona a idący człowiek lub jadący rowerzysta bez żadnego oświetlenia są praktycznie niewidoczni. Każdy pieszy i każdy kierujący rowerem poruszając się po nieoświetlonej drodze ryzykuje swoje zdrowie, często i życie. Ryzyko to gwałtownie wzrasta gdy rower nie jest wyposażony w wymagane przepisami oświetlenie, gdy rowerzysta bądź pieszy nie korzysta z „odblasków".

Warto pamiętać, że sam fakt poruszania się nieoświetlonym rowerem lub nieużywanie odblasków poza terenem zabudowanym, jako pieszy, powoduje że popełnia się wykroczenie.

Pamiętajmy więc, że art. 11 Prawa o Ruchu Drogowym mówi, że „pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego".

W przypadku roweru, który zgodnie z prawem jest pojazdem, jego obowiązkowe wyposażenie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nim każdy rower powinien być wyposażony w: z przodu -- co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu -- co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Jeśli nasz jednoślad jest tego pozbawiony, narażamy się co najmniej na mandat.

Policjanci będą prowadzić swoje działania w godzinach wieczorowo nocnych, przynajmniej raz w tygodniu. Podczas ich realizacji będą reagować na osoby piesze, które poruszają się bez odblasków, poza terenem zabudowanym. Zwrócą uwagę na rowerzystów oraz wyposażenie ich pojazdów. Sprawdzą stan trzeźwości kierujących rowerami oraz czy piesi będący pod wpływem alkoholu nie stanowią zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Drogówka będzie też promować używanie odblasków nie tylko tam, gdzie jest to wymagane przepisami, ale też wszędzie gdzie drogi są nieoświetlone.

Podczas tych działań należy się spodziewać ze strony policjantów stanowczości, w przypadku gdy ujawnią wykroczenie ale i tego, że w wielu przypadkach będzie można od nich otrzymać „odblask".

Podstawowym celem tych działań, jest promowanie używania przez pieszych i rowerzystów „odblasków", wszędzie tam, gdzie może to pomóc uniknąć wypadków. Pamiętajmy, jeśli jesteśmy widoczni na drodze, stajemy się bezpieczniejsi.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB