Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

To będzie energetyczna rewolucja!

2014-11-07 14:42:27 (ost. akt: 2014-11-07 14:46:27)

Podziel się:

Tańszy prąd! Czy to możliwe? Już wkrótce powiatowe szkoły, basen i szpital będą mogły korzystać z alternatywnych źródeł energii, które zapewni im... powiat. To ewenement w skali kraju, ale wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas z tańszej, ekologicznej energii będą mogli korzystać także mieszkańcy powiatu. Energetyczna rewolucja? Wszystko na to wskazuje.

Budową elektrowni fotowoltaicznej, czyli wytwarzającej prąd elektryczny z promieniowania słonecznego, jest zainteresowanych dwóch inwestorów. To oni upatrzyli sobie tereny w rejonach Chorzel i Przasnysza. Jak zapowiada starosta naszego powiatu Zenon Szczepankowski, jeszcze w tym roku będzie można rozstrzygnąć ogłoszony wiele miesięcy temu przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 20 MW. - Ostatnia faza przetargu była przesuwana ze względu na oczekiwanie wyniku szczytu klimatycznego. Jak wiadomo, kilka dni temu szczyt zakończył się uzgodnieniami bardzo korzystnymi dla naszego powiatu. Sądzimy, że w jego wyniku wzrośnie wartość naszej oferty w ramach umowy partnerstwa publiczno-prywatnego – mówi Zenon Szczepankowski.

Energia prawie za darmo

Obecnie o podpisanie umowy zabiegają dwie firmy, które od początku uczestniczą w przetargu.
- Musimy jedną z nich wybrać – wskazuje starosta. Dodaje, że po zrealizowaniu inwestycji energia w powiatowych obiektach będzie prawie za darmo. - Mieszkańcy i firmy powiatu przasnyskiego obecnie importują energię za ok. 100 mln rocznie. Po wybudowaniu elektrowni i doliczeniu wartości produkcji fabryki peletu, wartość energii ze źródeł odnawialnych wyprodukowanej w powiecie wyniesie ok. 400 mln zł rocznie. Z importera staniemy się eksporterem, co będzie źródłem sporych dochodów zamiast obecnych dużych kosztów – przewiduje nasz rozmówca.

Szansa w partnerstwie

W przypadku utworzenia takiej elektrowni, wyprodukowana przez nią energia dotrze w pierwszej kolejności do instytucji publicznych, takich jak szpital, basen, szkoły należące do powiatu, dom pomocy społecznej. Jeszcze nie wiadomo, czy i kiedy energia trafi do naszych mieszkań. Taką szansę stwarza partnerstwo publiczno-prywatne, ale tylko wtedy, gdy prywatny przedsiębiorca będzie mógł sprzedać nadwyżki wyprodukowanej energii.

Tania energia także dla mieszkańców
Pwoiat przasnyski jest pierwszym w Polsce samorządem, który sam postanowił rozwiązać problemy z dostępem do energii alternatywnej. Dzięki niezwykle korzystnemu, ale mało w Polsce popularnemu systemowi partnerstwa publiczno - prywatnego, będzie próbował obniżyć koszty utrzymania obiektów placówek publicznych, które są zmorą każdego samorządu. Jeśli projekt się powiedzie, w kolejnym etapie na tanią energię będą mogli liczyć także mieszkańcy miasta i powiatu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB