Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Przasnysz. 96. Rocznica Odzyskania Niepodległości

2014-11-12 11:26:02 (ost. akt: 2014-11-12 12:02:10)

Podziel się:

Jak co roku podczas listopadowych obchodów Święta Niepodległości wspominamy z dumą i wdzięcznością naszych ojców i dziadów, wspominamy pokolenia Polaków, które potrafiły wywalczyć, obronić i zorganizować odrodzone po 123 latach niewoli państwo polskie.

- Dla przasnyszan obchody Święta Niepodległości zawsze miały szczególne znaczenie w kalendarzu rocznic. Pamiętamy, że ta upragniona i wypatrywana przez pokolenia wolność, odzyskana 96.lat temu okazała się ciężkim darem. Poprzedzająca ją krwawa zawierucha wojenna wyniszczyła materialną i społeczną tkankę rodzącego się państwa. Wojna, która przez nasze miasto przechodziła wielokrotnie, spowodowała niewyobrażalne straty. Przyniosła śmierć i kalectwo tysiącom żołnierzy, zdziesiątkowała ludność cywilną, zmieniła w zgliszcza okoliczne wsie, a w samym mieście zniszczyła 70% jego ówczesnej zabudowy.
Te niezwykłe początki budowy wolnej Polski i heroicznej obrony jej suwerenności również my, przasnyszanie, pielęgnujemy w naszej pamięci. Finansujemy regionalne publikacje z tego okresu, organizujemy rekonstrukcje historyczne, ciekawe spotkania i wystawy. W 90. rocznicę odzyskania niepodległości, w Przasnyszu postawiliśmy pomnik. Zbieramy się przed nim już szósty raz, żeby oddać hołd i zademonstrować naszą pamięć i wdzięczność całym pokoleniom Polaków - tłumaczy Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB