środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Szlachetna paczka. Nadal potrzeba darczyńców

2014-12-09 12:47:52 (ost. akt: 2014-12-09 12:54:25)

Podziel się:

W tym roku, w celu wypromowania Świątecznej Paczki zorganizowano po raz pierwszy koncert z okazji otwarcia bazy rodzin, który odbył się 2 grudnia, w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

- Program koncertu obejmował prezentację dotyczącą założeń Szlachetnej Paczki, opisy rodzin przybliżyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu (Mateusz Kowalski, Aleksandra Miłońska, Kamil Siemiński, Karolina Piotrowska, Sylwia Zawojek), a utwory muzyczne utrzymane w różnorodnej stylistyce wykonali: Mateusz Falba, Anna Sękowska, Magdalena Osowska, Magdalena Zamielska, Milena Dąbrowska, Adam Pszczółkowski, Łukasz Goc i Sylwia Przybysz. Koncert poprowadzili wolontariusze Szlachetnej Paczki – Małgorzata Szlejkin i Mateusz Falba, którzy również współtworzyli scenariusz imprezy oraz prezentację multimedialną – podsumowuje Dorota Socha, koordynator szlachetnej paczki.

Pomogło wiele osób

Koncert nie mógłby odbyć się bez pomocy wielu osób, które nieodpłatnie udzieliły nam wsparcia.
- Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury, panu Krzysztofowi Gadomskiemu, za udostępnienie sali widowiskowej, projektora, fortepianu i obsługi technicznej; państwu Swietłanie i Juliuszowi Jakóbiakom za akompaniament fortepianowy podczas koncertu, Oldze Tyburskiej za projekt plakatu oraz wszystkim wolontariuszom za przygotowanie poczęstunku oraz materiałów promocyjnych dla gości – dodaje Dorota Socha.

Szlachetna Paczka pojawiła się w Przasnyszu po raz pierwszy rok temu. Pomysł przywiozła z Ostrołęki i zaszczepiła na naszym gruncie Karolina Burdach – ubiegłoroczna liderka rejonu.
- Na początku trudno było pozyskać wiele osób do współpracy, bo projekt nie był tu wcześniej znany. Pod względem rozpoznawalności w tym roku jest znacznie łatwiej – tłumaczy Dorota Socha.

W Szlachetnej Paczce różne osoby działają wielokierunkowo. To projekt, który łączy wolontariuszy, darczyńców, potrzebujące rodziny oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do jego działania.
Co roku, jeszcze pod koniec wakacji, rusza rekrutacja wolontariuszy – w tym roku było łatwiej, gdyż kilka osób z poprzedniej edycji zdecydowało się ponownie tworzyć paczkową drużynę. Później zajmujemy się pozyskiwaniem historii rodzin potrzebujących, odwiedzamy je, przeprowadzamy ankiety. Następnym etapem jest pozyskiwanie darczyńców, promocja projektu, przygotowanie magazynu, organizacja finału. Wolontariusze muszą wykonać ogrom pracy w dość krótkim czasie – mówi Dorota Socha.

Czekają rodziny
Spośród prawie 60 zgłoszonych do projektu rodzin włączyliśmy w tym roku 31. Rodziny są wybierane na podstawie analizy arkuszy i ściśle opracowanych kryteriów.
- Podstawowe kryteria Szlachetnej Paczki to: niepełnosprawność w rodzinie, chore/niepełnosprawne dziecko, starość i samotność, rodzina wielodzietna, samotne rodzicielstwo, nieszczęśliwy wypadek. Oprócz tego brane jest pod uwagę także nastawienie rodziny- postawa roszczeniowa i przejawy patologii eliminują z projektu. Pomagamy rodzinom z terenu powiatu przasnyskiego – nie tylko z miasta, ale również z okolicznych gmin – informuje Dorota Socha

Nadal potrzeba darczyńców dla 5 rodzin (stan na 8.12.14). Żeby zostać darczyńcą wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl znaleźć na mapie województwo, zatwierdzić magazyn – Przasnysz i przejść do opisów rodzin. Przypominam, że paczkę można zrobić wspólnie w szkole albo zakładzie pracy, nie musi być ona dużym obciążeniem finansowym dla darczyńcy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB