środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Kosztowna rehabilitacja splotu ramiennego

2015-02-25 15:39:03 (ost. akt: 2015-02-25 15:43:41)

Podziel się:

Chwila nieostrożności na śliskiej nawierzchni i nieszczęście gotowe. Przasnyszanka Emilia Obrębska podczas zeszłorocznej parady motocyklowej w naszym mieście uległa wypadkowi, w którym uszkodziła sobie splot ramienny. Obecnie potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Miłośniczka koni i dwóch kółek jednak się nie poddaje i z optymizmem patrzy w przyszłość. - Bliscy dają mi siłę do walki i chęć do dalszego działania – mówi.

Emilia Obrębska (rocznik 1983) jest – podobnie jak jej mąż – wielką entuzjastką motocykli. Oboje należą do przasnyskiego Auto Moto Klubu Rzemieślnik. W zeszłym roku, 26 kwietnia, brali udział w paradzie motocyklowej na otwarcie sezonu. - Impreza była bezpieczna, zadbała o to policja. Ale niestety była wtedy fatalna pogoda. Drogi były śliskie od deszczu – wspomina przasnyszanka. Ich maszyna straciła nagle przyczepność.

Pojazdem kierował mąż Emilii, ona zaś siedziała z tyłu jako pasażerka. W wyniku wypadku mężczyzna dość mocno się potłukł, żadne większe urazy jednak go nie dotknęły. Nasza rozmówczyni doznała za to poważnego uszkodzenia lewego splotu ramiennego, co skutkowało całkowitym porażeniem kończyny. - W chwili wypadku nic nie czułam, tak silnie działała adrenalina. Ostry ból pojawił się dopiero, gdy mnie „zbierali” z asfaltu” - wspomina.

Powrót do zdrowia jest bardzo trudny i długotrwały. Najpierw motocyklistkę zabrano do szpitala w Makowie Mazowieckim (w przasnyskim nie ma ortopedii), gdzie operacyjnie zespolono kości. Obrażenie okazało się jednak na tyle poważne, że musiała szukać neurochirurga. - Byłam w Konstancinie-Jeziornie, gdzie podobno mają najlepsze osiągnięcia w rehabilitacji powypadkowej. Nie udało im się jednak mi pomóc. Kolejni specjaliści też nie dawali mi szans – wspomina. W końcu zaczęła nawiązywać kontakty z prywatnymi gabinetami rehabilitacyjnymi. – Jeden z rehabilitantów zapytał mnie, czy nie myślę o operacji. Mówił, że jego bliska osoba miała już od urodzenia problem ze splotem ramiennym. Skierował mnie do Fundacji Splotu Ramiennego w Dziekanowie Leśnym, a ona z kolei do Katowic do doktora Jerzego Luszawskiego, który ma doświadczenie w podobnych przypadkach – opowiada. Lekarz stwierdził, że przasnyszanka może się poddać operacji, bo nie minęło jeszcze pół roku od dnia wypadku.

I tak 17 września Emilia Obrębska przeszła operację rekonstrukcji splotu przy pomocy przeszczepów. Niestety, była ona bardzo kosztowna – pacjentka musiała za nią zapłacić 20 tys. zł. Na tym jednak wydatków nie koniec. Obecnie Emilia cztery razy w tygodniu jeździ do Makowa Mazowieckiego na rehabilitację. Musi na nią poświęcać 2 tys. zł miesięcznie (a do tego dochodzą przecież koszty dojazdów). Rehabilitacja musi potrwać co najmniej dwa lata – w tym czasie powinna odzyskać przynajmniej część funkcji lewej ręki (np. zginanie łokcia i częściowe czucie na powierzchni skóry). Przydałby się jej też dostosowany do jej potrzeb samochód. Tym bardziej, że jest mamą malutkiego synka (w dniu wypadku dziecko miało 5,5 miesiąca).

I ty możesz pomóc

W niedzielę 15 marca w klubie Avalon w Ostrołęce (ul. Głowackiego 14) odbędzie się koncert charytatywny „Razem zagrajmy dla Emilii” (początek o godz. 20.00). Zagrają zespoły The BL Blues Band z Łomży, Dracoaster z Ostrołęki i Przeciąg z Przasnysza. Dobra zabawa gwarantowana. Dochód z imprezy zostanie przekazany na finansowanie rehabilitacji Emilii Obrębskiej. Organizatorami koncertu są Iwona Machalska i Piotr Grzyb. „Kurier Przasnyski” objął przedsięwzięcie patronatem medialnym.
Emilii można także pomóc, wpłacając dowolną kwotę na konto opiekującej się nią fundacji (dane do przelewu: Fundacja Splotu Ramiennego, ul. M. Konopnickiej 1/189, Dziekanów Leśny, 05-092 Łomianki, nr konta: 90 8009 0007 0017 3342 2001 0001, tytułem: Emilia Obrębska) lub przekazując jej przy okazji składania zeznania podatkowego 1 proc. podatku (KRS: 0000142952, cel szczegółowy: Emilia Obrębska).

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB