środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Biskup poświęci zabytkowy obraz

2015-03-08 12:00:00 (ost. akt: 2015-03-06 12:26:09)

Podziel się:

W środę 11 marca płocki biskup pomocniczy ks. Roman Marcinkowski poświęci odnowiony obraz Matki Bożej Szkaplerznej w ołtarzu bocznym kościoła w Krasnem. Dokona tego podczas uroczystości udzielenia młodzieży sakramentu bierzmowania.

- Obraz pochodzi z 1650 r. Renowację przechodził kilkakrotnie, na pewno w 1850 r. podczas zaboru rosyjskiego – informuje proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krasnem ks. Krzysztof Kujawa. Obraz został wbudowany w nowy ołtarz podczas modernizacji świątyni dokonanej przez Ludwika Krasińskiego w XIX w. - To miejsce szczególnego kultu. Świadczą o tym m.in. wota zostawione na ołtarzu, m.in. z lat 1670-1680 – dodaje ks. Krzysztof Kujawa.

W ołtarz wmurowano także serce przedstawiciela rodu Krasińskich walczącego w jednej z bitew Napoleona.
Sam kościół to cenny zabytek tego rejonu. Jest nazywany Wawelem północnego Mazowsza, a przez niektórych nawet Wawelem północnej Polski. W jego podziemiach zostali pochowani wybitni członkowie rodu Krasińskich, m.in. współtwórca Konstytucji 3 Maja Adam Stanisław Krasiński.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. miłośnik zabytków Krasnego #1684433 | 83.9.*.* 8 mar 2015 13:12

    Szanowną Redakcję proszę o zainteresowanie się jeszcze jedną rzeczą sakralną z Krasnego. W parku tuż przy stawie w kształcie litery "K" znajduje się zabytkowa grota/ kopia słynnej Groty z Ludres/ z Matką Boską. Z groty tej "przepadła" ORYGINALNA FIGURKA MB". Nowowstawiona Figurka jest kiczowato wykonana i tylko wyglądem z daleka może przypominać tamto arcydzieło historyczne. Jestem w posiadaniu fotek/z lat 60-ych ub.w/ jak i wiosny 2011 kiedy jeszcze była. Nie wymagała/moim zdaniem/ żadnych napraw czy konserwacji. Jesienią 2012 sfotografowałem emerytowanego proboszcza/był na spacerze/ przy "pustostanie" Groty. Oświadczył mi On wtedy, że figurka MB jest w renowacji.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz