środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Szczury, fruwające papiery – nie chcemy śmietniska

2015-04-01 12:54:04 (ost. akt: 2015-04-01 15:16:10)

Podziel się:

Mieszkańcy Wielodroża (gm. Przasnysz) oraz kilku wsi powiatu makowskiego - Kalinowca, Szlas Łozino i Szlas Burych - nie zgadzają się na budowę składowiska odpadów w Kalinowcu. Boją się bowiem, że ich działki stracą na wartości, a także, że czeka ich inwazja gryzoni. Władze gminy uspokajają.

Mieszkańcy wystosowali do szefa gminy już kilka petycji, pod którymi podpisuje się zawsze około 90 osób. - Wzywamy wójta do natychmiastowego zaprzestania działań zmierzających do budowy składowiska odpadów. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, nie chcemy, aby nasza miejscowość stała się wysypiskiem. Boimy się, że na początku wszystko może przebiegać zgodnie z planem, ale później dzierżawca postawi zakaz wstępu i nikt nie sprawdzi, co tam się dzieje – mówią naszej dziennikarce mieszkańcy.


Boimy się tej inwestycji

- Prowadzę gospodarstwo ekologiczne, podobnie jak większość rolników z Wielodroża. Przy takim wysypisku nie będzie to już możliwe, a moje pole właśnie z nim by sąsiadowało – wyraża swoje obawy Jolanta Stodólska. Pozostali mieszkańcy dodają, że może grozić im inwazja gryzoni. - Już przychodzą tu dzikie zwierzęta. Jeśli pojawią się jeszcze śmieci, to te zwierzęta zaczną roznosić zarazki, a my będziemy musieli chodzić z butlami tlenowymi – obrazują nasi rozmówcy. Ponadto oczekują m.in. 10 tys. zł odszkodowania, ze względu na straty, jakie rzekomo mają nastąpić.
Wójt gminy Płoniawy-Bramura Włodzimierz Załęski uspokaja, że wszystko zostanie wykonane profesjonalnie. Jak tłumaczy, planowane przedsięwzięcie polegać ma na budowie składowiska odpadów innych niż „niebezpieczne i obojętne”, podzielonego na cztery sektory robocze, wydzielone szczelnymi groblami. Poszczególne sektory mają być kolejno zapełniane, a składowisko ma mieć wygląd zielonego pagórka z odkrytym tylko jednym aktualnie eksploatowanym sektorem. Natomiast składowane odpady zostaną według zapewnień włodarza wcześniej przetworzone w mechaniczno-biologicznej instalacji. Odpady miałyby być przyjmowane na składowisko przez okres 15 lat.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tośka #1721817 | 178.183.*.* 25 kwi 2015 14:40

  Ja nie mogę ludzie jeśli uważacie, że śmieci z tego wysypiska są takie "Cudowne" to może weźmiecie je do domu i wsypiecie do kwiatków?? Sorry ale taka prawda nikt nie chce mieszkać nieopodal śmietniska.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mały #1704591 | 83.6.*.* 2 kwi 2015 20:19

  Pokręciło Was tam w Wielodrożu czy co ? Jakiego tam dzisiaj szczura znajdziesz na wysypisku. Ludzie ze śmietnków powybierają żarcie zanim resztę wywiozą na wysypisku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sąsiad #1704141 | 77.255.*.* 2 kwi 2015 12:14

  Tylko ciekawe ile osób by chciało mieć takie wysypisko niecałe 200 m od własnego domu mieszkalnego, oczywiście wysypiska gdzieś muszą być ale są miejsca mniej uciążliwe dla ludzi np wyrobiska po żwirowni w miejscowości Kałęczyn na "bezludziu"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sąsiadka #1703605 | 83.31.*.* 1 kwi 2015 18:23

  Wszyscy boją się tego co nowe. Ale takie składowiska odpadów funkcjonują już w kilku miejscach w Polsce i nikt tam szczura nie widział. Ludzie technologia idzie do przodu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)