Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Starostwo zachęca do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania

2015-04-03 12:11:58 (ost. akt: 2015-04-03 12:19:53)

Podziel się:

Starostwo rozpoczyna bezpłatną prozdrowotną akcję dla mieszkańców powiatu. Bezpłatne badania kardiologiczne, zajęcia na basenie, pikniki z nagrodami, warsztaty edukacyjne, zdrowa żywność, zajęcia rekreacyjne, urządzenia do ćwiczeń oraz kontroli stanu zdrowia. Wszystko bezpłatnie. Koszty pokryją Norwegowie.

O rozpoczętej w 2010 r. współpracy między powiatem przasnyskim a Związkiem Powiatów i Miast Norweskich pisaliśmy na naszych łamach dwa tygodnie temu. Przypomnijmy, że jej owocem jest przygotowany w 2014 r. przez wydział zdrowia, oświaty, kultury i sportu Starostwa Powiatowego w Przasnyszu pod kierunkiem Ryszarda Juklaniuka projekt „Profilaktyka chorób układu krążenia szansą na poprawę sytuacji zdrowotnej mieszkańców powiatu przasnyskiego”. Norwegia postanowiła go sfinansować kwotą 3,6 mln zł.

Badania przesiewowe bez kolejek

Jak informuje zastępca dyrektora wydziału rozwoju gospodarczego, rynku pracy, promocji, rolnictwa i ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu Sławomir Czaplicki, projekt ma na celu zwiększenie odsetka osób korzystających z opieki kardiologicznej oraz podniesienie świadomości społecznej na temat czynników chorób układu krążenia i postaw prozdrowotnych dla serca i układu krwionośnego. Realizowane bezpłatnie i w dogodny, pozbawiony oczekiwania sposób badania przesiewowe w kierunku chorób układu krążenia oraz promowanie postaw prozdrowotnych (warsztaty edukacyjne, zajęcia na basenie – możliwe do kontynuowania również po zakończeniu projektu), mają przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności i umieralności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Z projektu skorzystają przede wszystkim aktywni i bierni palacze, osoby po 45. roku życia i rodziny osób z chorobami układu krążenia, osoby, u których w najbliższej rodzinie występowały choroby układu krążenia. Biorąc pod uwagę statystyki, palacze należą do grupy ludzi najbardziej narażonych na choroby układu krążenia. Inną ważną grupę stanowią bierni palacze, na ogół kobiety i dzieci. Skorzystanie z bezpłatnej oferty projektu może przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia w dłuższym okresie, ale także pomoże skłonić bliskich do porzucenia nałogu. Projekt jest również skierowany do osób, które są obciążone genetycznie, gdyż w najbliższej rodzinie występowały lub występują choroby układu krążenia. Grupę docelową stanowią również osoby po 45. roku życia, które są narażone na choroby układu krążenia ze względu na niezdrowy styl życia charakteryzujący się m.in. niską aktywnością fizyczną i złym stylem odżywiania.

Bezpłatne pomoce dla szkół, gmin i sołectw

- Wykorzystane zostaną także pomoce dydaktyczne w zakresie profilaktyki antynikotynowej, antyalkoholowej i zdrowego odżywiania, poprzez udostępnianie ich szkołom i sołtysom poszczególnych miejscowości. Do rozwoju działań w kierunku profilaktyki chorób układu krążenia w przyszłości przyczynią się również rozdawane mieszkańcom powiatu przasnyskiego gadżety medyczne w postaci ciśnieniomierzy i urządzeń do pomiaru poziomu glukozy, cholesterolu i innych parametrów z krwi, a także sportowe: kijki do nordic walkingu i krokomierze oraz zestawy do badmintona. Pozwolą one na kontynuację działań prozdrowotnych i profilaktycznych indywidualnie i pośród rodzin przebadanych osób, również po zakończeniu działań projektowych. Rezultaty i doświadczenia zebrane w ramach projektu zostaną udostępnione interesariuszom projektu - m. in. gminom, PSSE w Przasnyszu czy SPZZOZ w Przasnyszu i innym podmiotom leczniczym. Wymienione placówki będą mogły wykorzystać je podczas planowania i organizacji zadań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia na terenie poszczególnych gmin zarówno w obrębie powiatu przasnyskiego, jak i sąsiednich obszarów – dodaje Sławomir Czaplicki.

Zdrowa żywność i konkursy z nagrodami

- Badania profilaktyczne będą połączone z piknikami medycznymi o tematyce zdrowego stylu życia. Uczestnikom zajęć edukacyjnych zostaną przedstawione korzyści badań profilaktycznych układu krążenia przeprowadzanych w ramach projektu oraz przewidywane efekty przedsięwzięcia. Podczas zajęć będzie również możliwość zasięgnięcia informacji na temat Norweskiego Mechanizmu Finansowego i obszarów dofinansowywanych z jego środków. Oprócz zajęć edukacyjnych dla dorosłych i dzieci, zaplanowano także ćwiczenia usprawniające z instruktorem. Pikniki medyczne będą miały na celu rozpowszechnianie zdrowego stylu życia, przewidziano więc catering ze zdrową żywnością oraz przeprowadzenie konkursów, w których nagrodami będą rowery. Osoby, które zechcą skorzystać z bezpłatnych badań, pikników i zajęć, otrzymają karnety na bezpłatne korzystanie z basenu w formule grupowej i indywidualnej. Projekt, realizując działania w zakresie promowania postaw prozdrowotnych w kierunku ochrony mieszkańców powiatu przasnyskiego przed chorobami układu krążenia, mocno przyczyni się do rozwijania działań w zakresie zdrowia publicznego w przyszłości. Zwiększenie liczby osób poddających się badaniom kardiologicznym oraz zachęcenie licznej grupy osób do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, pozwoli na organizację kolejnych cykli badań przesiewowych i wspólnych inicjatyw społeczności lokalnych w zakresie sportu, również w przyszłości. Środki na finansowanie projektu pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Nadzór nad realizacją projektu sprawuje Ministerstwo Zdrowia – wyjaśnia Czaplicki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB