Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Nasz człowiek na dniach młodzieży

2015-04-19 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-17 15:04:55)

Podziel się:

Wspaniała atmosfera. Mnóstwo ludzi, którzy umieją się bawić. Można było nawiązać nowe przyjaźnie – wspomina przasnyszanin Szymon Łazarz, który uczestniczył w tegorocznych diecezjalnych obchodach Światowych Dni Młodzieży.

Uroczystości w Płocku odbywały się 28 i 29 marca (sobota i Niedziela Palmowa) pod zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Mateusza hasłem „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Szymon Łazarz z parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu uczestniczył w nich jako lider parafialnej grupy zaangażowanej w działania związane z przyszłorocznymi ŚDM w Krakowie (takie grupy – parafialne centra Światowych Dni Młodzieży – działają w parafiach na terenie całego kraju). - Razem z farą chcemy przygotować na Dni Przasnysza namiot informacyjny, w którym każdy będzie mógł się czegoś dowiedzieć o Światowych Dniach Młodzieży. Planujemy też sprzedaż cegiełek i kubków, z której środki będą przeznaczone na Bilet dla Brata – wymienia niektóre z inicjatyw (Bilet dla Brata to akcja, dzięki której finansuje się przyjazd na ŚDM pielgrzymów z zagranicy niemogących z powodu ciężkiej sytuacji materialnej samemu pokryć jego kosztów). - W piątek 18 września zaś do Przasnysza przyjedzie krzyż Światowych Dni Młodzieży, który będziemy adorować. Dzień później będzie pielgrzymka młodych do Rostkowa – kontynuuje Szymon.

Tysiąc młodych ludzi

Centralnym punktem diecezjalnych obchodów tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Płocku była odprawiona przez bpa Piotra Liberę w Niedzielę Palmową msza św. w kościele parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Spotkania zaś odbywały się w Orlen Arenie. Uczestnicy dowiedzieli się na nich m.in. o działaniach podejmowanych przez diecezjalne biuro ŚDM, poznali zasady uczestnictwa w wolontariacie, założenia akcji Bilet dla Brata i program lipcowego Festiwalu Młodych, który również będzie poświęcony przyszłorocznym (lipcowym) ŚDM w Krakowie. Uczyli się też diecezjalnego hymnu ŚDM, który premierowo wykonał dla nich Chór ŚDM „Studni Jakubowej”. - Można było wtedy nawet zaśpiewać i zatańczyć na scenie – wspomina Szymon Łazarz.
Do Płocka zjechało ok. tysiąca młodych ludzi. - W większości były to osoby w wieku od 15-16 lat do studentów, nawet trzydziestolatków – zauważył nasz rozmówca. Sam podczas obchodów nawiązał kilka interesujących znajomości. - Z niektórymi osobami stale utrzymuję kontakt, piszemy do siebie. Można dzięki temu dowiedzieć się, co robią inne parafie i czerpać różne inspiracje – nie ukrywa Szymon. Miło wspomina także samego biskupa Liberę. - Można było z nim porozmawiać. To bardzo otwarty człowiek – mówi.

Rodzinna tradycja


Szymon Łazarz ma 18 lat. Uczy się w klasie gastronomicznej przasnyskiego technikum. W swojej parafii udziela się jako ministrant (obecnie jest wiceprezesem grupy, należy zaś do niej już od 10 lat) i lektor. Uczestniczy w organizowaniu m.in. zbiórek, wyjazdów, turniejów sportowych, wycieczek rowerowych. - Myślimy z księdzem Tomkiem, który nas prowadzi [ks. Tomasz Tomczak, wikariusz parafii pw. Chrystusa Zbawiciela, opiekuje się grupą ministrantów – red.], aby pójść kiedyś do Szkoły Podstawowej nr 1 i zachęcić chłopaków, by wstępowali w szeregi ministrantów – zdradza.
Nie ukrywa, że służba na rzecz Kościoła i drugiego człowieka daje mu dużo satysfakcji. Nie jest zresztą w swojej rodzinie pierwszą osobą, która tak aktywnie w życiu Kościoła uczestniczy – wcześniej w szeregi ministrantów wstępowali dwaj jego bracia (choć jeden w niej nie wytrwał), można więc powiedzieć, że to już taka familijna tradycja. Szymon cieszy się też, że wiele młodych osób angażuje się w życie Kościoła, choćby właśnie w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Chciałby, aby było ich coraz więcej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB