środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Mamy powody do dumy z Konstytucji 3 Maja

2015-05-06 13:54:37 (ost. akt: 2015-05-06 14:13:39)

Podziel się:

Pogoda dopisała. Przasnyszanie stosunkowo licznie przybyli na obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3- Maja. - To piękna karta naszej narodowej historii – mówił o wydarzeniu sprzed wieków Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.

W obchodach wzięły udział władze miasta, powiatu, gminy. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Wojciecha w Przasnyszu celebrowanej przez proboszcza Andrzeja Maciejewskiego.

- Kolejna, 224. rocznica jej uchwalenia, przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Majowa konstytucja zdumiewa swoją mądrością i dojrzałością oraz świadczy o pozytywnym potencjale Polaków, którzy w godzinie próby potrafili wykrzesać z siebie wielką reformatorską siłę. Po upływie przeszło dwóch wieków w pełni doceniamy wagę tego dokumentu. Odczytujemy w nim prawdę o Polsce. Prawdę zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość. Niestety, konstytucja funkcjonowała krótko, wrogom Konstytucji 3 Maja, wspartym przez wroga zewnętrznego, udało się obalić to wielkie dzieło polskiej mądrości i nowoczesności. Patriotyzm polski przegrał batalię o rozwój i przyszłość kraju. Efektem tej przegranej były rozbiory i 123 lata niewoli – mówił Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.

Podczas obchodów nie zabrakło kompanii honorowej jednostki wojskowej w Przasnyszu. Wystąpił chór męski, gdzie gościnnie zaśpiewały panie. Uroczystość uświetniła orkiestra.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB