Poniedziałek, 19 sierpnia 2019. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Czekamy na sienkiewiczowską brać

2015-05-13 13:02:52 (ost. akt: 2015-05-13 13:04:34)

Podziel się:

Już niebawem przasnyska „Dwójka” powita uczestników XXIII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół imienia Henryka Sienkiewicza.

Takiego wydarzenia jeszcze w naszym mieście nie było. Od 22 do 23 maja w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu odbędzie się XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół imienia Henryka Sienkiewicza. Swój udział zgłosiły delegacje 40 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z całego kraju, m.in. z Warszawy, Krakowa, Zamościa, Bydgoszczy, Gniezna, Szczawnicy, Starogardu Gdańskiego. Jak zapewniają organizatorzy, dla wszystkich uczestników ten zlot będzie niezapomnianym przeżyciem. Potwierdza to bardzo bogaty program.

- Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia będzie uroczyste otwarcie w hali sportowej szkoły Podstawowej nr 2 z udziałem zaproszonych gości, którymi będą: Juliusz Sienkiewicz – wnuk autora „Quo vadis”, Anna Dziewanowska - prawnuczka pisarza, Maciej Cybulski - dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Anna i Antoni Cybulscy - inicjatorzy zlotów i autorzy książek o Henryku Sienkiewiczu oraz Tomasz Mędrzak - odtwórca roli Stasia w pierwszej ekranizacji powieści „W pustyni i w puszczy”.

Wieczorem, po spotkaniu integracyjnym dla uczniów, nauczycieli, opiekunów
i zaproszonych gości, zagra i zaśpiewa zespół W innym stanie - informuje Sabina Olszak, dyrektor SP nr 2 w Przasnyszu

Ogromna szansa dla miasta

Przasnyska „Dwójka”, która od początku uczestniczy w tych spotkaniach, w tym roku, po raz pierwszy, jest gospodarzem zlotu. Organizacja takiego przedsięwzięcia wiąże się z mnóstwem pracy, ale celem jest przede wszystkim uczczenie pamięci o Henryku Sienkiewiczu.
- Jest to także ogromna szansa dla naszego miasta, aby zaprezentować się mieszkańcom całej Polski, którzy, miejmy nadzieję, zauroczeni Przasnyszem zechcą jeszcze nie raz do niego wrócić. Miłośnicy powieści Henryka Sienkiewicza zapewne pamiętają gród nad Węgierką z lektury „Krzyżaków” i „Potopu”. Może podczas zlotu, spacerując po Przasnyszu, zwiedzając jego zabytki i uczestnicząc w zaplanowanych imprezach, przeżyją wiele wspaniałych chwil, dzięki którym na długo zachowają nasze miasto w życzliwej pamięci - tłumaczy Sabina Olszak

Dużo atrakcji

Szczególnie obfity w niezwykłe wydarzenia będzie drugi dzień zlotu. Rano zaplanowany został wyjazd do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Oprócz zwiedzania zespołu pałacowego rodu Krasińskich, uczestników czeka tam także spotkanie ze znanym językoznawcą profesorem Jerzym Bralczykiem.
Po południu na przasnyskim rynku odbędzie się III Jarmark Staropolski z licznymi, tak jak w ubiegłych latach, atrakcjami. Zainaugurują go uczestnicy zlotu, biorąc udział w Pochodzie Szkół Sienkiewiczowskich. Obowiązuje średniowieczny strój lub przebranie za wybraną postać z utworów Henryka Sienkiewicza.

- Później zaplanowany jest wyjazd do w parku linowego GIBON, zwiedzanie lotniska, pokaz modeli szybowcowych oraz ognisko z kiełbaskami. Po zapadnięciu zmroku w ratuszu rozpocznie się Noc Muzeów. Poza stałymi i okresowymi wystawami w muzeum historycznym zobaczyć będzie można niezwykłą ekspozycję europejskich znaczków pocztowych z okresu II wojny światowej. Bardzo ciekawie zapowiada się również Retroinformatyka, czyli Festiwal Starych Komputerów. W Szkole Podstawowej nr 2 będzie można zwiedzać wystawę „Muzycy w batiku” , która powstała w Pracowni „Mamut” MDK i była już prezentowana w wielu miastach. Tego wieczoru koncert inspirowanych Pismem Świętym piosenek da zespół o niezwykłej nazwie „40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach” - dodaje Dyrektor.

Ostatniego dnia zlotu dla jego uczestników w kościele farnym zostanie odprawiona uroczysta msza św., po której pojadą oni do diecezjalnego sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Podczas zlotu zostaną ogłoszone wyniki konkursów literackiego i plastycznego, na które nadesłano wiele bardzo ciekawych prac.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB