Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Kościół to nie plaża. Ubierz się odpowiednio

2015-06-07 12:00:00 (ost. akt: 2015-06-03 14:30:59)

Podziel się:

Zbliża się lato, na dworze robi się cieplej, a my coraz częściej odsłaniamy ciało. Widok spacerujących ulicami mężczyzn w T-shirtach i szortach oraz kobiet w krótkich spódniczkach nie będzie dla nas niczym zaskakującym. Czy jednak w ten sposób można się ubierać również do kościoła?

Niektórzy wierni do tego stopnia nie zwracają uwagi na swój strój, że kapłani muszą ich napominać podczas ogłoszeń duszpasterskich i wywieszać na drzwiach kościołów lub w gablotach plakaty przypominające, że to miejsce święte i obowiązuje w nim stosowny ubiór. Autor niniejszego tekstu słyszał nawet kiedyś w jednej ze świątyń w Mławie stwierdzenie, że „kościół to nie plaża”. Czasem bowiem faktycznie obserwując skąpo odzianych wiernych – zwłaszcza panie – miało się tam wrażenie, że niektórzy chyba pomylili miejsca.

- Każdy, kto uczestniczy we mszy św., powinien mieć zakryte ramiona – mówi ks. Romuald Ciesielski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. Można więc przyjść w T-shircie, ale podkoszulek bez rękawów już nie przystoi. Jak uważa nasz rozmówca, mężczyźni nie powinni wybierać się do świątyni w szortach, a kobiety – w zbyt krótkich spódnicach oraz w częściach garderoby nadmiernie eksponujących dekolt. - W Gruzji i Armenii, gdzie niedawno byliśmy na pielgrzymce, mężczyzna powinien mieć długie spodnie, a kobieta długą spódnicę i nakrycie głowy. Każdy, kto nie szanuje tych zwyczajów, musi się liczyć z tym, że może nawet nie zostać wpuszczony do świątyni – wspomina nasz rozmówca.

W jego parafii latem skąpo odziani wierni też się zdarzają, w związku z czym na początku sezonu wspomina się o tym problemie w kościele. Otwarcie jednak proboszcz nikogo za strój nie krytykuje. - Pozostawiam to sumieniu oraz odpowiedzialności poszczególnych osób – wskazuje.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. es_pada #2484262 | 88.119.*.* 14 kwi 2018 12:32

    Najlepiej w burce lub habicie.co?!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz