Poniedziałek, 19 sierpnia 2019. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

110 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego

2015-06-13 08:00:00 (ost. akt: 2015-06-12 11:18:19)

Podziel się:

W Przasnyszu odbyły się uroczystości z okazji 110. rocznicy powstania ZNP i 75. rocznicy utworzenia TON-u. Nie zabrakło znamienitych gości. Wręczono również odznaki 50-lecia przynależności do ZNP.

Uroczystości odbyły się w sobotę 30 maja w hali gimnastycznej publicznego gimnazjum. Referat okolicznościowy wygłosiła Barbara Żarnecka, prezes zarządu oddziału ZNP w Przasnyszu. - W swojej 110-letniej historii ZNP przechodził różne zawirowania i transformacje, jednak od początku swojego istnienia stał na straży praw i obowiązków nauczycieli oraz wszechstronnego i postępowego kształcenia młodzieży - mówiła.

Obecnie działalność ZNP skupia się na walce o kształt polskiej edukacji i zmianach w programach nauczania. - Wiele prac i uwagi poświęcono bezpiecznej i przyjaznej szkole oraz otwarciu na świat - programom wymiany uczniów, stypendiom, wsparciu materialnemu, pomocy psychologicznej. Jednak największy nacisk położony jest na pomoc i wsparcie nauczycieli. Związek walczy o godne wynagrodzenia dla nauczycieli – tłumaczyła prezes zarządu ZNP w Przasnyszu.

Uroczystości towarzyszyła wystawa dokumentów obrazujących historię przemian, strukturę i osiągnięcia ZNP na przestrzeni lat. Zarys historii ZNP w Polsce opracował Edward Lemanowicz, wiceprezes zarządu ZNP w Przasnyszu. Część artystyczną przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jednorożcu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB