Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

List w butelce znaleziony w ołtarzu

2015-07-22 12:08:08 (ost. akt: 2015-07-22 12:17:10)

Podziel się:

Niezwykłe znalezisko odkryto podczas remontu ołtarza w kościele w Czernicach Borowych. To kapsuła czasu w formie... butelki po piwie. Teraz można ją będzie podziwiać w przasnyskim muzeum.

Odkrycie trafiło na antenę TVP Warszawa – poświęcony mu materiał można było obejrzeć w „Telewizyjnym Kurierze Warszawskim” w czwartek 16 lipca (film jest dostępny na stronie internetowej warszawa.tvp.pl). W trakcie zakończonego niedawno remontu ołtarza (trwał od grudnia 2014 r. do końca czerwca br. - ostatnio pisaliśmy o nim w „Kurierze” 24 czerwca), w jednej z kolumn znaleziono butelkę po piwie zawierającą list sprzed 80 lat. Jego autorem był członek ekipy remontującej ołtarz właśnie wtedy. W piśmie można znaleźć m.in. nazwiska osób prowadzących wspomniane prace. - Nie spodziewano się takiego świadka historii tego ołtarza – mówił na antenie TVP Warszawa historyk Jan Pikus. Butelkę oraz list można będzie oglądać w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

Wyremontowany ołtarz poświęcił w poniedziałek 13 lipca podczas uroczystej mszy św. z okazji nawiedzenia parafii przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej biskup płocki Piotr Libera. Przypomnijmy, że ołtarz został odrestaurowany w ramach realizowanego w parafii projektu „Prace ratunkowe oraz konserwatorskie zabytkowego kościoła oraz późnorenesansowego ołtarza w Czernicach Borowych”, który obejmuje także wykonanie muru oporowego wzmacniającego kamienne ogrodzenie wokół kościoła i dzwonnicy oraz działania promocyjne (wydruk folderów promocyjno-informacyjnych, montaż dużej tablicy informacyjnej i małych tabliczek promocyjno-informacyjnych oraz przygotowanie strony internetowej projektu, również w wersji dla niedowidzących). Wartość całego projektu to 560 673,38 zł, z czego 476 572,37 to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB