Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Przasnysz wsiądzie do „Ciuchci Krasińskich”?

2015-08-16 12:00:00 (ost. akt: 2015-08-14 13:55:38)

Podziel się:

Wszystko wskazuje na to, że obszar działania Partnerskiej Grupy Lokalnego Działania „Ciuchcia Krasińskich” powiększy się o teren miasta Przasnysz, które do tej pory było „białą plamą” na mapie jej zasięgu terytorialnego. Będzie to możliwe dzięki zmianom w przepisach.

Aktualne regulacje prawne dotyczące lokalnych grup działania dopuszczają włączanie do nich miast o zaludnieniu poniżej 20 tys. mieszkańców, a takim jest Przasnysz. Jednocześnie PGLD „Ciuchcia Krasińskich” będzie musiała się przekształcić z fundacji – gdyż właśnie jako taka póki co funkcjonuje – w stowarzyszenie (fundacje nie mogą już tworzyć lokalnych grup) i zatwierdzić nową Lokalną Strategię Rozwoju. Jak się dowiedzieliśmy w biurze „Ciuchci Krasińskich”, na tę chwilę jest już napisany projekt przygotowawczy do strategii rozwoju, który musi następnie ocenić urząd marszałkowski. Na sierpień zaś planowane jest opracowywanie samej strategii. W tym lub kolejnym miesiącu ma też zostać zawiązane stowarzyszenie, do którego będą mogły ponownie wstępować gminy (stosowne uchwały muszą podjąć radni).
Co do samego Przasnysza zaś, gdy okazało się, że jest możliwość włączenia go do PGLD, „Ciuchcia Krasińskich” zaproponowała to miastu.

Fundacja Partnerska Grupa Lokalnego Działania „Ciuchcia Krasińskich” powstała w 2006 r. z inicjatywy wójtów gmin Czernice Borowe, Karniewo, Krasne i Przasnysz, w ramach realizowanego wówczas w Polsce na obszarach wiejskich Pilotażowego Programu LEADER+. Obecnie obszar objęty wdrożoną przez nią Lokalną Strategią Działania obejmuje 17 gmin (Chorzele – wiejsko-miejska, Ciechanów – wiejska, Czernice Borowe, Dzierzgowo, Grudusk, Gołymin-Ośrodek, Karniewo, Krasne, Krzynowłoga Mała, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Przasnysz – wiejska, Regimin, Sońsk, Stupsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna) i wynosi 2475 km kw. Mieszka na nim ok. 89 tys. osób. Fundacja ma siedzibę w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rostkowie, a na jej czele stoi prezes zarządu Anna Kienik. Zgodnie ze swoim statutem, PGLD prowadzi działania mające na celu aktywizację lokalnej społeczności i stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB