Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Kolejne nadleśnictwa objęte zakazem

2015-08-27 13:53:28 (ost. akt: 2015-08-27 14:05:49)

Podziel się:

W nadleśnictwach Parciaki, Przasnysz i Ciechanów obowiązują do odwołania okresowe zakazy wstępu do lasów. Podobnie jak też w innych na terenie całego kraju. Od początku roku do 16 sierpnia w Polsce w lasach państwowych i prywatnych wybuchło ok. 8095 pożarów

W czasie obowiązywania okresowego zakazu wstępu do lasów powinniśmy przestrzegać kilku reguł. Pojazdami mechanicznymi i zaprzęgami konnymi można się poruszać tylko po drogach publicznych lub oznakowanych znakami wskazującymi kierunek dojazdu do miejscowości, ośrodków wypoczynkowych, obozowisk itp. Podobne ograniczenie dotyczy pieszych i rowerzystów wypoczywających w lasach oraz miejscowej ludności, z tym że te grupy mogą także korzystać ze szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. Spacery powinniśmy ograniczać do granic administracyjnych miejscowości lub obiektów turystycznych i rekreacyjnych położonych w obszarach leśnych. No i oczywiście pod żadnym pozorem nie wolno stosować otwartego ognia (np. rozpalać ognisk, palić papierosów) w jakichkolwiek obiektach na terenie lasów oraz w odległości do 100 metrów od lasu. Kto się tym wymogom nie podporządkuje, może się liczyć z konsekwencjami prawnymi egzekwowanymi przez służby leśne, straż pożarną i policję.

Obecnie na większości obszaru Polski zagrożenie pożarami jest duże. Już 18 sierpnia okresowy zakaz wstępu do lasów Skarbu Państwa obowiązywał w kilkunastu nadleśnictwach (zakaz taki jest wprowadzany przez nadleśniczego wówczas, gdy przez pięć kolejnych dni wilgoć ściółki mierzona o godz. 9.00 będzie niższa niż 10 proc.). Jak podają Lasy Państwowe, do 16 sierpnia w lasach prywatnych i państwowych wybuchło ok. 8095 pożarów, z czego w samych państwowych – 2476. Najczęściej strażacy interweniowali w województwach mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i śląskim. Niestety, co najmniej 37 proc. pożarów to skutki umyślnych podpaleń.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB