środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Jubileusze Sióstr Pasjonistek

2015-09-17 10:47:36 (ost. akt: 2015-09-17 10:51:59)

Podziel się:

200–lecie powstania Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, 25-lecie fundacji w Polsce, 25-lecie profesji zakonnej trzech sióstr: Ewy Kujawiak, Małgorzaty Żabińskiej i Doroty Janiszewskiej – takie jubileusze świętowano w w kościele farnym w Przasnyszu.

Mszę celebrował biskup płocki Piotr Libera. W uroczystościach wzięły udział siostry Pasjonistki z Polski i Włoch. Nie zabrakło matki generalnej oraz sióstr założycielek klasztoru w Polsce. Przybyli też miejscowi księża, ojcowie pasjoniści oraz rodzice sióstr, które obchodziły jubileusze.

Dom w Przasnyszu został erygowany w 1990 roku, był pierwszym takim obiektem Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża. - Historia sióstr rozpoczęła się w 1815 roku, kiedy to cztery dziewczęta w prostej ceremonii obłóczyn zapoczątkowały zgromadzenie. O powstaniu zakonu nie można byłoby mówić, gdyby nie postać Marii Magdaleny Frescobaldi Capponi, świeckiej kobiety, żony i matki. Po stracie córek zajęła się prostytutkami i wskazywała im drogę. Świeckie struktury zostały zamienione z inicjatywy dziewcząt na zakonne. Założycielka zmarła w 1939 roku – mówił w kazaniu bp Piotr Libera.
Pasjonistki swoją służbę pełnią w trzydziestu krajach świata, m.in. we Włoszech, w Brazylii, Kongo, Indiach, Indonezji, Kolumbii, Korei, Bułgarii, na Filipinach, Kubie. Siostry prowadzą przedszkola, świetlice socjoterpeutyczne, uczą w szkołach.

W uroczystości wzięli udział także samorządowcy – burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk i starosta Zenon Szczepankowski. Przekazali list gratulacyjny i specjalnie wybity przez starostwo medal.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB