Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Przasnyscy rekonstruktorzy znów w akcji

2015-09-18 10:15:17 (ost. akt: 2015-09-18 10:23:35)

Podziel się:

GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich w Przasnyszu nie odpoczywa. Niemal w każdy weekend jej członkowie udają się w różne zakątki kraju, by brać udział w widowiskach historycznych. Na przełomie sierpnia i września występowali w trzech rekonstrukcjach: walk w Giżycku, pod Bielskiem Podlaskim i w Różanie. Jak zwykle emocji nie brakowało.

22 sierpnia – Giżycko

Przasnyszan nie mogło zabraknąć podczas kolejnej edycji Operacji Boyen, czyli inscenizacji walk o Giżycko z 1914 roku. Rekonstruktorzy z całego kraju przypomnieli widzom walki między Rosjanami a Niemcami w miejskim lesie i przy moście obrotowym. Prezentowali się także w dioramach. Bywało krwisto – zwłaszcza u grupy z Przasnysza, która pokazała szpital polowy, gdzie można było znaleźć m.in. amputowane rannym żołnierzom kończyny.

23 sierpnia – Bielsk Podlaski

Sto lat po jednej z najbardziej krwawych bitew frontu wschodniego podczas I wojny światowej, przasnyszanie pojechali do Bielska Podlaskiego, by wziąć udział w organizowanych tam obchodach okrągłej rocznicy walk. Odsłonięto tablicę informującą o bitwie, a następnie odegrano samo starcie oraz ucieczkę ludności cywilnej (głównie prawosławnej). W inscenizacji wzięło udział kilka grup rekonstrukcyjnych. Przasnyszanie wcielili się w żołnierzy strony rosyjskiej.

5 września – Różan

Tym razem rekonstruktorzy z Przasnysza udali się do sąsiadów. W Różanie (pow. makowski) brali udział w szóstej edycji pikniku militarnego na terenie Fortu nr I. Główną atrakcją imprezy była inscenizacja walk o zajmowaną przez Rosjan Twierdzę Różan z 22 lipca 1915 roku. Próbowały ją wówczas bezskutecznie zdobyć wojska niemieckie. W nocy z 23 na 24 lipca jednak Niemcy sforsowali Narew w innym miejscu, Rosjanie więc i tak musieli fortyfikację opuścić.

Fot. Andrzej Kowalski
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB