Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Z Przasnysza na Marsa

2015-09-21 15:14:57 (ost. akt: 2015-09-21 15:16:44)

Podziel się:

Dwóch przasnyszan brało udział w zawodach European Rover Challange, czyli mistrzostwach łazików marsjańskich, które odbyły się dniach 5-6 września w Podzamczu k. Chęcin (woj. świętokrzyskie). Dzisiaj o pierwszym z nich – Piotrze Czaplickim.

W rywalizacji uczestniczyły 24 drużyny z 12 państw, a członkiem jednej z nich - #Next reprezentującej Politechnikę Białostocką – był właśnie mieszkaniec naszego miasta Piotr Czaplicki.

Obecnie jest on studentem III roku automatyki i robotyki. Jak sam przyznaje, roboty mobilne są jego pasją od kilku lat. Wcześniejsze zwycięstwa w ogólnokrajowych i międzynarodowych zawodach robotów SUMO spowodowały włączenie go do prac nad budową łazika marsjańskiego w ramach programu „Generacja przyszłości”, finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jego zespół zajął znakomite II miejsce, uzyskując tym samym tytuł wicemistrzów Europy. Tak jak pozostałe teamy, musiał zmierzyć się z czterema zadaniami polegającymi na pokonaniu wyznaczonej trasy imitującej warunki panujące na Marsie, dostarczeniu narzędzi astronautom, pobraniu próbek gleby i skały oraz wykonaniu określonych czynności na tzw. „panelu operatorskim”.

- W projekcie zajmowałem się programowaniem komputera sterującego robotem oraz projektowaniem płytek elektronicznych. Nad robotem pracowaliśmy w sumie ponad 10 miesięcy. Był to dla całego zespołu czas wytężonej pracy i wielu wyrzeczeń. Satysfakcja z osiągnięcia zamierzonych celów rekompensuje jednak wszystkie niedogodności - podkreśla Piotr Czaplicki.

Warto również dodać, że Piotr wraz ze swoimi kolegami uczestniczył w maju tego roku w zawodach University Rover Challange, rozgrywanych na pustyni Utah Desert w Stanach Zjednoczonych. Zmagania te są współorganizowane przez NASA i są uznawane za mistrzostwa świata łazików marsjańskich. Z USA drużyna z Białegostoku przywiozła IV miejsce.

- Tegoroczne sukcesy cieszą, ale do zwycięstwa w obu zawodach odrobinę zabrakło. Mamy młody, ambitny zespół i postaramy się poprawić lokaty w przyszłym roku - zaznacza Piotr.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: KLIKNIJ Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB