Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

82 sześciolatków „wywinęło się” od szkoły

2015-09-25 11:26:23 (ost. akt: 2015-09-25 11:34:39)

Podziel się:

Do debaty publicznej ze zdwojoną siłą powrócił temat 6-latków w szkołach. Głowa państwa chciała o wiek obowiązku szkolnego zapytać nas w referendum. Póki co, nic z tego nie wyszło. A „Kurier” postanowił sprawdzić, ilu naszym 6-latkom udało się „wywinąć” od szkoły.

Niemało rodziców 6-latków z naszego powiatu starało się o odroczenie rozpoczęcia przez ich pociechy nauki w I klasie szkoły podstawowej. Do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu wpłynęło 120 wniosków o zbadanie dojrzałości szkolnej 6-latków. Placówka wydała do końca sierpnia 2015 r. 82 opinie w sprawie odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.

Jak usłyszeliśmy, powody są bardzo różne i nie da się ich uogólnić. - Odroczenie obowiązku szkolnego dotyczyło głównie dzieci o obniżonym lub nieharmonijnym rozwoju poznawczym, z deficytami rozwojowymi w zakresie funkcji percepcyjno-motorycznych, warunkujących prawidłowe nabywanie umiejętności szkolnych, zwłaszcza pisania i czytania. A także tych z problemami emocjonalno-społecznymi oraz zaburzeniami mowy i komunikacji słownej – poinformowała nas poradnia.

Jak przypomina, według przepisów dziecko 6-letnie, które rozpocznie naukę we wrześniu w kl. I, może być cofnięte do „zerówki”, jeżeli nie radzi sobie z edukacją szkolną. Rodzice mają czas na taką decyzję do 31 grudnia. - Z możliwości tej korzystano dotychczas w kraju sporadycznie, a w naszej poradni nie była jeszcze wydawana opinia w tej sprawie. Takie rozwiązanie budzi także sporo wątpliwości z uwagi na krótki czas na ocenę możliwości dziecka. Bo problemy edukacyjne pojawiają się często w drugim półroczu – dowiedzieliśmy się w przasnyskiej PP-P. Jak tam podkreślono, taka decyzja naraża dziecko na duży stres i poczucie porażki. - Dużo rozsądniej jest ocenić dojrzałość szkolną dziecka przed rozpoczęciem nauki w szkole – usłyszeliśmy w poradni.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: KLIKNIJ Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB