środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

7 milionów zaległych alimentów

2015-10-01 15:13:01 (ost. akt: 2015-10-01 15:14:02)

Podziel się:

Zadłużenie alimentacyjne mieszkańców miasta według stanu na wrzesień 2015 r. wynosi 7 493 758, 08 zł. Burmistrz przyznaje, że odzyskanie tych pieniędzy jest w wielu przypadkach praktycznie niemożliwe.

- Świadczenia alimentacyjne wypłacane są osobie uprawnionej, która składa wniosek z kompletem dokumentów. Kryterium dochodowe na jednego członka rodziny wynosi tutaj 725 zł. Najczęściej komornik sądowy stwierdza bezskuteczność egzekucji – wyjaśnia Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza
Jak dodaje, przepisy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów przewidują ograniczone narzędzia egzekwowania należności od dłużników alimentacyjnych. Ale nie oznacza to, że miejskie organy pozostają w takich sprawach bezczynne.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu, który wypłaca alimenty uprawnionym za zalegających, stosując różne środki, zgodnie z przepisami ustawy. Na początku, po przyznaniu wierzycielom prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do dłużników wysyłane są informacje o tym postanowieniu. - Z dłużnikami alimentacyjnymi przeprowadzone są wywiady i w przypadku, gdy taki dłużnik nie ma pracy, usiłujemy go zaktywizować poprzez Powiatowy Urząd Pracy - mówi Bogumiła Lewandowska, zastępca dyrektora MOPS.

Jeżeli natomiast dłużnik się nie zgłosi, wydawana jest decyzja, że uchyla się od płacenia alimentów, następnie do prokuratury wpływa wniosek o ściganie, zaś do starosty – o zatrzymanie prawa jazdy.
Po zakończeniu okresu, kiedy ośrodek płaci alimenty, każda z osób, za którą to robi dostaje decyzję zobowiązującą do zwrotu należności wraz z odsetkami. Gdy nie ureguluje długu, sprawa trafia do urzędu skarbowego, który próbuje „ściągnąć” gotówkę.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB