Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

8,5 miliona zł odszkodowań za suszę?

2015-10-19 14:18:54 (ost. akt: 2015-10-19 14:19:30)

Podziel się:

2345 wniosków złożonych przez rolników z terenu powiatu przasnyskiego kwalifikuje się do rządowej pomocy w związku ze stratami wywołanymi przez suszę. W sumie opiewają one na ponad 8,5 mln zł.

Tegoroczna susza mocno dała się rolnikom we znaki. Zbiory były znacznie uboższe, plony gorszej jakości, brakuje paszy zwierząt czy słomy na podściółkę. Dlatego tak ważna jest rządowa pomoc.
Ale producenci rolni nie są z niej zadowoleni. Po pierwsze zawiódł system monitorowania suszy. Podczas gdy na polach było widać ją gołym okiem, stacje pomiarowe jej długo nie potwierdzały. Po drugie szacowanie szkód przez powołane w gminach komisje odbywało się według różnych wytycznych. Jedne komisje uwzględniały np. straty w produkcji zwierzęcej, inne nie brały tego pod uwagę. Do tego trzeba jeszcze dodać fakt, że o pomoc mogli się ubiegać wyłącznie producenci, których straty w średniorocznej produkcji rolnej (określonej na podstawie trzech ostatnich lat lub pięciu lat z wyłączeniem dwóch skrajnych) przekroczyły 30 proc., co musiało być uwidocznione w protokole komisji klęskowej. Wielu gospodarzy, zwłaszcza prowadząc produkcję zwierzęcą, nie zdołało wykazać strat tego rzędu. I mimo, że susza mocno nadszarpnęła ich kieszenie, zostali z niczym.

Wnioski o pomoc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała do końca września. Jej przasnyskie biuro powiatowe tego ostatniego dnia pracowało do godz. 22. W dniach 28-29 września także miało wydłużone godziny pracy (do godz. 18), wnioski były też przyjmowane dodatkowo w sobotę 26 września.
Jak poinformował nas zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR Włodzimierz Konecki, do biura w Przasnyszu wpłynęło w sumie 2369 wniosków (najwięcej z terenu gminy Chorzele - 846). 9 z nich zostało odrzuconych z uwagi na niespełnianie wspomnianego kryterium 30 proc. strat. Były też inne uchybienia i w sumie zakwalifikowanych do wypłaty zostało 2345 aplikacji.

Co ciekawe, tylko 18 wnioskodawców wykazało ubezpieczenie co najmniej 50 proc. upraw rolnych w gospodarstwie. To o tyle ważne, że mogą oni liczyć na pełne stawki pomocy. Pozostali muszą się liczyć z ich pomniejszeniem aż o połowę.
Stawki pomocy określone w rozporządzeniu to 800 zł za 1 ha upraw drzew i krzewów owocujących oraz 400 zł na 1 ha pozostałych upraw. Ale straty rolników w całym kraju są tak duże, że może się okazać, iż trzeba będzie wprowadzić mechanizm korygujący i okażą się one mniejsze. Będzie tak jeśli po wyliczeniach końcowych okaże się, że złożone wnioski w całym kraju przekraczają kwotę 450 mln zł zaplanowanych na ten program. Obecnie ARiMR jeszcze weryfikuje wnioski, dopiero potem – ewentualnie – określi współczynnik korygujący, a co za tym idzie stawki pomocy i przystąpi do ich wypłaty.
Póki co, kwota wynikająca ze złożonych z powiatu przasnyskiego wniosków kwalifikujących się do wypłat to 8 mln 523 tys. 616 zł.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB