Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Zapłacimy za drogi i kanalizację?

2015-10-24 08:00:00 (ost. akt: 2015-10-23 13:36:02)

Podziel się:

Mieszkańcy cieszą się, kiedy gmina zbuduje im drogę, wodociąg czy kanalizację. Ba, często wcześniej wręcz domagają się tego typu inwestycji. Ale tę radość może zmącić konieczność sięgnięcia do kieszeni z tytułu opłaty adiacenckiej.

Warto zapamiętać tę nazwę, bo w Polsce jest o niej coraz głośniej. Samorządy zaczynają bowiem (z obowiązku) opłatę adiacencką egzekwować, co z reguły spotyka się z oporem lokalnej społeczności, a nawet z dużymi protestami. Dlaczego? Bo opłata ta dotyczy licznych właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła na skutek podziałów, scalania, a przede wszystkim z tytułu budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Inwestycje były
- W Przasnyszu zrealizowano 12 inwestycji infrastrukturalnych o łącznej wartości ok. 10 mln złotych, gdzie zostały stworzone warunki do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej albo do korzystania z wybudowanej drogi, co zobowiązuje właścicieli nieruchomości do uczestnictwa w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich – objaśnia lokalną sytuację Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza
Na nim, jako na szefie gminy, spoczywa obowiązek prawidłowego przeprowadzenia postępowania administracyjnego i wydania decyzji ustalającej opłatę adiacencką. Istnieje ona od wielu lat a wprowadziła ją ustawa o gospodarce nieruchomościami. - Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej została uchwalona przez Radę Miejską w Przasnyszu 28 stycznia 2010 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie – przypomina burmistrz.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB