Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wilki w natarciu. Coraz więcej zagryzień

2015-10-28 08:39:44 (ost. akt: 2015-10-28 08:44:09)

Podziel się:

Nasilają się ataki wilków na zwierzęta gospodarskie w powiecie przasnyskim oraz w jego sąsiedztwie. Zgodnie z wydanym niedawno orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, to na właścicielu gospodarstwa ciąży obowiązek ochrony swojego mienia.

Zagryzienia bydła przez wilki są ostatnio obserwowane na terenie gmin Baranowo, Lelis, Olszewo-Borki, Jednorożec, Myszyniec, Kadzidło i Chorzele. W związku z tą sytuacją o zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed atakami drapieżników zaapelowała 14 października do mieszkańców wymienionych terenów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie – Wydział Spraw Terenowych I w Ostrołęce. W wystosowanym do urzędów gmin oraz sołtysów piśmie czytamy, iż – mimo że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną – wydane 28 września br. orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wskazuje jednoznacznie, że właściciel gospodarstwa ma obowiązek dbać o swój majątek i podejmować starania w celu jego ochrony. \

Jak czytamy w piśmie RDOŚ, właściciel lub użytkownik danej działki, przewidując możliwość wyrządzenia takiej szkody, „w pierwszej kolejności sam powinien podjąć stosowne czynności zmierzające do uniknięcia szkody lub zminimalizowania jej rozmiarów”. Przede wszystkim zaś nie powinien trzymać bydła na pastwiskach między godziną 17.00 a 8.00. Jeśli jednak do zaatakowania bydła już dojdzie, trzeba jak najszybciej powiadomić ostrołęcki wydział RDOŚ (tel. 693 901 439) i zabezpieczyć poszkodowane zwierzęta do czasu przyjazdu komisji.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Grzegorz Herubiński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB