środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Trzech mężczyzn z poparzeniami rąk i nóg

2015-10-30 20:00:25 (ost. akt: 2015-10-30 20:09:18)

Podziel się:

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu odebrał zgłoszenie z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, że do szpitala w Przasnyszu trafiło trzech mężczyzn z ciężkimi poparzeniami rąk i nóg oraz poparzeniami dróg oddechowych. Lekarz dyżurny przyjmujący chorych poinformował Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego , że przyjęci chorzy mają obrażenia wskazujące na kontakt z bojowym środkiem trującym o działaniu parzącym ( prawdopodobnie iperytem).

Na szczęście były to tylko ćwiczenia policjantów, żołnierzy i strażaków. Głównym celem tegorocznych ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „ŚLUBOWO 2015” było doskonalenie współdziałania służb w sytuacji kryzysowej w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, ocena szybkości i trafności podejmowanych działań, a także gotowości reagowania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa ludzi. Ćwiczenia odbyły się na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Ślubowo.

W działaniach uczestniczyło 11 policjantów, 20 żołnierzy z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu , 6 strażaków oraz 6 leśników.

Iperyty – grupa bojowych środków trujących o działaniu parzącym, których nazwa pochodzi od miejscowości Ypres w Belgii, gdzie w 1917 r. Niemcy użyli po raz pierwszy tego rodzaju związków. Iperyty ogólnie zbudowane są z heteroatomu (np. siarki lub azotu) podstawionego grupami 2-chloroetylowymi. Najlepiej znany jest iperyt siarkowy, S(CH2CH2Cl)2, zwany czasem skrótowo iperytem (bez przymiotnika).

Iperyty wywołują na skórze pęcherze i trudno gojące się rany, a także porażenie dróg oddechowych i płuc, mogące prowadzić do śmierci. Działanie oparów iperytu na oczy powoduje ślepotę, zwykle wyleczalną. Ciekły iperyt powoduje nieodwracalną utratę wzroku. W przypadku poparzeń dotyczących większej powierzchni ciała występuje także działanie ogólnotrujące.

Ochrona przed iperytem polega na stosowaniu masek przeciwgazowych oraz kombinezonów ochronnych, wykonanych ze specjalnej gumy lub tworzywa sztucznego, chroniących całe ciało.

Najlepszymi odkażalnikami są roztwory substancji chlorujących np. chloramin w rozpuszczalnikach organicznych. Skuteczność wodnych roztworów odkażalników jest mniejsza z powodu słabej rozpuszczalności iperytu w wodzie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB