Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Nie wszyscy szczepią dzieci

2015-11-28 08:00:00 (ost. akt: 2015-11-27 13:59:26)

Podziel się:

Większość medyków przekonuje, że szczepienia ochronne to inwestycja w zdrowie naszych dzieci, bo są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Jednak najwyraźniej nie wszyscy tak uważają.

Do przasnyskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w tym roku (według stanu na 18 listopada) zgłoszono 51 przypadków uchylania się przez rodziców od obowiązku wykonania szczepień ochronnych u potomstwa. - Liczba zaszczepionych dzieci utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Obowiązek poddania maluchów szczepieniom ochronnym wynika z mocy przepisów ustawowych o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – tłumaczy Małgorzata Matusiak z sekcji epidemiologii przasnyskiego sanepidu.
Ta placówka po otrzymaniu informacji od lekarza o tym, że ktoś – czy to w wyniku zapominalstwa, czy też świadomie – łamie przepisy, nie poddając pociechy szczepieniom, przeprowadza postępowanie wyjaśniające.

- W przypadku stwierdzenia braku przeciwwskazań do podania szczepionek przypominamy pisemnie rodzicom o konieczności podania dziecku zaległych szczepień oraz informujemy o grożących im konsekwencjach niedopełnienia tego obowiązku. Uporczywe uchylanie może skutkować wystosowaniem upomnienia do obydwojga rodziców, a następnie przekazaniu sprawy do wojewodymazowieckiego, który prowadzi wówczas sprawę w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zgodnie z którą może nałożyć na osobę obowiązaną grzywnę w celu przymuszenia do wykonania ustawowego obowiązku szczepień - precyzuje Małgorzata Matusiak.
W Polsce obowiązkowe szczepionki to m.in. te od gruźlicy, wirusowego zapalenia wątroby typu B, błonicy, tężca, wykonywane według corocznego kalendarza szczepień. Jest też lista tzw. szczepień zalecanych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB