Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Radny: Bonifikaty na ziemię. Starosta: Raczej podniesiemy ceny

2015-11-30 12:04:25 (ost. akt: 2015-11-30 12:06:22)

Podziel się:

- W związku z brakiem zainteresowania potencjalnych inwestorów działkami położonymi w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie składam jako propozycję do rozpatrzenia wniosek dotyczący sprzedaży tych gruntów z 70-procentową bonifikatą. Ale z jednoczesnym zobowiązaniem nabywcy do zatrudnienia w przeciągu np. 3 lat, 5 osób z terenu powiatu przasnyskiego – mówił na sesji radny powiatowy Jan Ćwiek.

Jak przypomniał, w listopadzie został ogłoszony już 12 przetarg na sprzedaż użytkowania wieczystego działek w podprzasnyskiej strefie. Poprzednie nie przyniosły dużego zainteresowania potencjalnych inwestorów. Widać wręcz zjawisko sprzedaży wcześniej zakupionych przez przedsiębiorców od powiatu działek. - Dlatego uważam, że formuła samej sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek uzbrojonych już się wyczerpała i trzeba stworzyć inne, bardziej atrakcyjne, które mogą przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy – przekonywał radny Ćwiek.
Jak przyznał starosta Zenon Szczepankowski, ceny działek inwestycyjnych zaczynają tam być zbliżone do cen ziemi rolnej. Ale mimo to nie zgadzał się z radnym. - Nie wiem czy pan przemyślał swoją decyzje. Nosimy się z zamiarem podwyższenia cen tych gruntów, żeby uniknąć spekulacji. Jeśli sprzedamy działki za niskie kwoty, za chwilę ktoś je kupi i sprzeda o wiele drożej – mówił Szczepankowski.

A szef wydziału geodezji starostwa Wiesław Potrapeluk podkreślał, że propozycja Ćwieka stoi w sprzeczności z prawem. - Jest niezgodna z ustawą o gospodarce nieruchomościami –podkreślał.
Jan Ćwiek nie dawał za wygraną. - Podobne działki oferowane są również przez inne powiaty, które mają lepsze położenie, co powoduje, że zainteresowanie potencjalnych inwestorów naszą ofertą jest małe – zaznaczał. I dodawał, że jego wniosek może być podbudową dla szerszego programu gospodarczego. - Podaję jedną z możliwości, którą można zainteresować potencjalnych przedsiębiorców, a przecież jest ich znacznie więcej. Można przy sprzedaży zaoferować również wsparcie na preferencyjnych warunkach dofinansowania wynagrodzeń zatrudnianych osób, zarejestrowanych wcześniej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wobec powyższego wnioskuję o opracowanie systemu zachęt dla potencjalnych przedsiębiorców zainteresowanych nabyciem działek – podsumował powiatowy radny.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jjj #1869683 | 89.230.*.* 30 lis 2015 16:55

    Tuż przed wyborami samorządowymi ukazała się informacja Starosty o daleko posuniętych negocjacjach z amerykanami, dla których potrzeb planowane jest powiększenie strefy. Co z tą ofertą? A może to była propaganda wyborcza Starosty? Czy takie problemy ma też podstrefa w Chorzelach? A mieszkańcy powiatu dalej ufają temu panu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz