Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Brygady nie będzie

2015-12-03 13:51:20 (ost. akt: 2015-12-03 13:53:40)

Podziel się:

Temat rozbudowy przasnyskiej jednostki wojskowej wrócił jak bumerang na sesję rady powiatu. - Żołnierze wiedzą, że takie struktury w Przasnyszu to jest bardzo dobre i zasadne rozwiązanie – podkreśla burmistrz Waldemar Trochimiuk.

Przypomnijmy, że chodzi o brygadę rozpoznawczą, nową formację wojskową, której utworzenie zapowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej. Dla miejscowości, w której zostanie uruchomiona, wiąże się to m.in. z miejscami pracy tak w samym wojsku, jak i cywilnymi – choćby przy obsłudze jednostki. Wszystko wskazuje jednak na to, że brygada powstanie w przyszłym roku w Białymstoku.
- Przasnysz jest dużo lepiej predystynowany do utworzenia brygady niż Białystok. Lokalny PiS powinien zabiegać w nowym rządzie właśnie o rozwój naszej jednostki - mówił na sesji Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski.
Nowych wiadomości w tej sprawie dostarcza burmistrz Waldemar Trochimiuk. - Wiem z całą pewnością, że koncepcja rozbudowy jednostki wojskowej w Przasnyszu, czyli utworzenie w naszym mieście brygady upadła i jest nieaktualna. W grudniu 2014 roku z panem starostą byliśmy u ministra obrony pana Siemoniaka. Rozmawialiśmy o ewentualnym wpływie rozwoju jednostki wojskowej na środowisko lokalne w Przasnyszu – relacjonuje włodarz miasta.

To decyzja polityczna?
Podkreśla, że minister zapewniał o przychylności dla rozbudowy przasnyskiej jednostki i poważnym traktowaniu koncepcji usytuowania brygady w Przasnyszu. - Jednocześnie pan minister przyjął nasze ówczesne zaproszenie do odwiedzenia w zbliżającym się okresie świątecznym Przasnysza i uczestnictwa w spotkaniu opłatkowym z żołnierzami jednostki – wspomina Waldemar Trochimiuk.
Od tego spotkania minął już prawie rok. - Na sesji pan starosta stwierdził, że „poprzedni rząd preferował Przasnysz i że nasza jednostka jest lepszym punktem niż Białystok”. Oczywiście jest to nieprawda. Poprzedni rząd nie preferował Przasnysza. O usytuowaniu brygady w Przasnyszu mówili i popierali takie rozwiązania wojskowi, którzy przygotowywali koncepcje rozwoju sił zbrojnych. Ponieważ żołnierze wiedzą, że takie struktury w Przasnyszu to jest bardzo dobre i zasadne rozwiązanie – przekonuje burmistrz.
I dodaje, że popiera taki tok myślenia. - Natomiast dla mnie decyzja usytuowania brygady w Białymstoku jest decyzją polityczną, a nie decyzją wynikającą z potrzeb sił zbrojnych. W efekcie końcowym podjęte decyzje pomijają nasze miasto – uważa Trochimiuk.

Plany owiane tajemnicą
Zapytaliśmy rzecznika prasowego przasnyskiej jednostki o ewentualne plany jej rozwoju. - Rozumiem pana redaktora, że informacje o jakie pan prosi bardzo interesują czytelników, jednakże z uwagi na bezpieczeństwo kraju i dobro sił zbrojnych wszystkie plany restrukturyzacji posiadają klauzulę niejawną i nie mogą być upowszechniane opinii publicznej. Taką klauzulą objęte są również informacje dotyczące struktury jednostki wojskowej oraz stanów osobowych żołnierzy i pracowników wojska. Obecnie jednostka realizuje na bieżąco szkolenie żołnierzy zgodnie z obowiązującymi programami szkolenia oraz inne zadania wynikające z rozkazów przełożonych – odpowiedział na nasze pytania kpt. Jakub Wyszkowski.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kordek #1894960 | 46.112.*.* 1 sty 2016 19:42

  Jeśli to prawda, že rząd PO-PSL zaplanował 104 mln zł na rozwój jednostki w Przasnyszu na rok 2014 i budżet ten nie został wykorzystany tylko ze względu na brak uchwały Rady Miejskiej w sptawie planu zagospodarowania, to znaczy, że my sami zapobiegliśmy powstaniu 700 miejsc pracy w Przasnyszu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. majtor #1879231 | 82.160.*.* 11 gru 2015 15:46

  Do Ewa: Gdzie byłaś rok temu - jak wszyscy mówili, że Brygada będzie? Wiedziałaś i nic nie powiedziałaś?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ewa #1876894 | 31.63.*.* 8 gru 2015 15:16

  Wszystko przez PSL, który udaje, że robi a tak naprawdę nie załatwił nic w tej sprawie. Decyzja o wyborze Białegostoku zapadła już dawno (blisko rok temu).

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Macie tego, co chcieliście... #1875015 | 46.113.*.* 6 gru 2015 13:51

  Chcieliście PIS-u - to się teraz cieszcie. Mądry chłop po szkodzie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Major #1873716 | 164.126.*.* 4 gru 2015 18:33

   Burmistrz powie teraz wszystko przeciwko PO, aby przymilić się PiS. Może pomogą mu w lustracji.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (9)