Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

500 złotych na dziecko? Dla niektórych to koniec opieki

2015-12-09 14:25:28 (ost. akt: 2015-12-09 14:26:49)

Podziel się:

- Reforma „500 zł na dziecko” może spowodować, że część rodzin wypadnie z systemu pomocy społecznej, a tym samym spod naszej opieki. Mogą stracić prawo do zasiłków – nie ukrywa Joanna Cieślik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu.

to wypadnie z systemu
Od przyszłego roku wchodzi w życie szumnie zapowiadana przez rządzącą obecnie Polską partię Prawo i Sprawiedliwość pomoc „500 zł na dziecko”.

- To właśnie my będziemy realizować to świadczenie. W przypadku pierwszego dziecka dochód na 1 osobą nie może przekroczyć 800 złotych, a na dziecko niepełnosprawne 1200 złotych. W przypadku drugiego i kolejnych dzieci nie będzie kryterium dochodowego. To wszystko może spowodować, że część rodzin wypadnie z systemu pomocy społecznej, a tym samym spod naszej opieki. Rodziny mogą stracić prawo do zasiłków, do dodatków mieszkaniowych, a także do finansowanego przez miasto dożywiania dzieci w szkołach i przedszkolach. Powód? Te kwoty wliczają się do dochodu. My już policzyliśmy, będą takie rodziny i u nas. Takie same informacje płyną z ministerstwa – przestrzega Joanna Cieślik.
Jej zdaniem, bez nowego, spójnego systemu pomocy, będzie bardzo trudno funkcjonować niektórym familiom. - Ciągle dokładane są do systemu jakieś kawałki wsparcia rodziny, należałoby się pochylić i stworzyć nową ustawę o pomocy rodzinie, spójną. Choćby dlatego, że niektóre z nich w momencie kiedy wypadną z naszego systemu, naprawdę mogą sobie nie poradzić. Niektóre mają asystenta, niektóre dopiero uczymy zarządzania finansami w domu czy też zwykłych czynności, jak dbanie o dom, sprzątanie itp. Są rodziny niewydalone wychowawczo. Co, gdy takie rodziny wypadną z systemu? Jedynym rozwiązaniem byłoby wpisanie monitoringu w ustawie o 500 zł dla takich rodzin - przekonuje dyrektor MOPS.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. batman #1878656 | 91.102.*.* 10 gru 2015 20:20

    Prawda

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #1878122 | 188.146.*.* 10 gru 2015 09:26

    Będzie sprawiedliwie wszyscy dostaną tyle samo bo z zasiłków z opieki społecznej korzystają tylko i wyłącznie te same osoby innym też brakuje a po opiekach nie chodzą a jeszcze trzeba się zastanowić czy ta pomoc jest przeznaczona na dzieci bo znam osoby które korzystają mają lewe dochody dochód z gospodarstwa dopłaty i cały czas korzystają z opieki a na dzieci nic nie idzie te osoby trzeba sprawdzać a nie dać pieniądze i mieć z głowy kontrole im robić jak pieniądze biorą to sprawdzać na co je przeznaczają bo napewno nie na dzieci jęczeć i biednego udawać to każdy potrafi dary dostają i co z tego jak nie ugotują z nich obiadu bo się nie chce leżą i nic nie robią a tak to chociaż będzie sprawiedliwie i niech każdy zarządza tymi środkami co ma a jak nie podoba się to niech do roboty się wezmą a ci którzy mają ziemie to nie powinni dostać tych pieniędzy niech pracują na ziemni ona przynosi dochód

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)