Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Recepty? Pielęgniarki czekają na przeszkolenie

2016-01-22 12:30:31 (ost. akt: 2016-01-22 12:33:09)

Podziel się:

Od 1 stycznia tego roku, zgodnie z nowymi przepisami, uprawnione pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty na niektóre leki czy wyroby medyczne. W przasnyskim szpitalu nie ma jednak takich „sióstr”.

- Uważam, że uprawnienia pielęgniarek/położnych w zakresie wystawiania recept nie mają zastosowania w lecznictwie szpitalnym. Jeśli chodzi o lecznictwo ambulatoryjne, to według mnie w naszej placówce może to być zastosowane w przyszłości w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ-red.). W naszym zakładzie w ramach takiej podstawowej opieki udzielamy świadczenia dla małej liczby pacjentów w porównaniu z innymi placówkami w mieście. Zapisanych mamy ok. 3300 pacjentów. Zatrudniamy w tym zakresie 3 pielęgniarki i 2 położne, z tego tylko 2 kwalifikują się, aby wziąć udział w kursie specjalistycznym i wystawiać recepty wyłącznie w ramach kontynuacji zleceń lekarskich – informuje Anna Marchewka, rzecznik prasowy przasnyskiego szpitala i jednocześnie szefowa pielęgniarek.

Tylko odpłatne
Szkolenia w Polsce dopiero są uruchamiane i na razie są wyłącznie te odpłatne. - Koszt szkolenia w zależności od organizatora waha się od 650 zł do750 zł. W 2016 r. planowane są szkolenia bezpłatne w ramach dofinansowania ze środków unijnych. W listopadzie 2015 r. złożyliśmy wstępną deklarację dotyczącą udziału naszych pielęgniarek POZ w bezpłatnym szkoleniu. Ale ustawodawca nie przewidział zwiększenia uposażenia pielęgniarek i położnych w związku z przyznaniem im tych nowych uprawnień. Zaś wiąże się to przecież z dodatkowymi obowiązkami i dużą odpowiedzialnością – podkreśla Marchewka.
Co ważne, nie wszystkie „siostry” będą mogły wystawiać recepty. Takie uprawnienia mogą nabyć (gdy odbędą wspomniane szkolenia) te, które posiadają tytuł magistra czy licencjata pielęgniarstwa czy położnictwa albo tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB