Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Cmentarz już tylko w archiwum

2016-01-31 12:00:00 (ost. akt: 2016-01-29 15:07:26)

Podziel się:

W związku z pracami nad projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Przasnysza i zmianą w nim przeznaczenia działki położonej przy ul. Makowskiej (za Lidlem - teren cmentarza ewangelickiego), burmistrz Przasnysza wystąpił do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zaopiniowanie takiego rozwiązania.

Wniosek o zmianę przeznaczenia działki poparł dokumentami pozyskanymi z Fundacji „Pamięć”, które jednoznacznie wskazują na fakt, iż w 1995 r. na podstawie zezwolenia ówczesnego wojewody ostrołęckiego przeprowadzono prace ekshumacyjne na tym cmentarzu wojskowym z czasów I wojny światowej.
- 23 listopada 2015 r. konserwator zabytków zaopiniował pozytywnie przedłożony przez nas projekt, a co za tym idzie zmianę przeznaczenia działki położonej przy ul. Makowskiej. Jednocześnie poprosiliśmy o wyłączenie z wojewódzkiej ewidencji zabytków tego cmentarza żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej - relacjonuje Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza
Jak dodaje, w oparciu o zebrane dokumenty, konserwator pismem z 30 listopada 2015 r. poinformował przasnyski magistrat, że zabytek został skreślony, a jego karta ewidencyjna uzyskała status archiwalnej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB