środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Przeciętne zarobki w powiecie? Ponad 3 tys. 350 zł

2016-02-03 15:27:19 (ost. akt: 2016-02-03 13:28:22)

Podziel się:

W trzech sąsiednich powiatach zarobki są wyższe niż w przasnyskim, w trzech kolejnych mieszkańcy dostają od pracodawców mniej. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak wiadomo, na dane statystyczne trzeba zawsze patrzeć z pewnym dystansem. I w przypadku tych dotyczących przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w poszczególnych powiatach – nie jest inaczej. Niemniej, z danych tych, wyłania się pewien obraz rzeczywistości.

A jest – według GUS – tak. W powiecie przasnyskim w 2014 r. (to najnowsze dostępne dane, zawarte m.in. w opublikowanym na koniec 2015 roku Roczniku Statystycznym Województwa Mazowieckiego) przeciętna pensja wyniosła 3 357,77 zł brutto. Jeśli chodzi o sąsiadów, to jesteśmy pod tym względem w połowie stawki. Lepiej niż u nas zarabia się (o prawie 207 zł) w powiecie ciechanowskim (to lider tego regionu), a także ostrołęckim i szczycieńskim. Możemy natomiast liczyć na większe pensje niż w powiatach makowskim, nidzickim czy żuromińskim.

- To oczywiście tylko dane uśrednione. Część ludzi po przeczytaniu o nich będzie się burzyć, bo oni i ich sąsiedzi zarabiają w okolicach najniższego wynagrodzenia, czyli w granicach 1800 brutto. Ale muszą brać pod uwagę, że ich pensje są tu wrzucone do jednego worka z tymi, które pobierają dyrektorzy zakładów czy też włodarze samorządów – komentuje Mariusz Wiśniewski, socjolog z Przasnysza.
I zwraca uwagę na inny aspekt całej sprawy. – Wyższe przeciętne wynagrodzenie wcale nie musi oznaczać, że w danym powiecie jest lepsza sytuacja, że ludzie są zamożniejsi. Bo na przykład w powiecie mławskim, który jest najniżej w tym zestawieniu, funkcjonuje ogromy zakład elektroniczny LG, gdzie pensje podobno nie są wysokie, ale miejsc pracy jest dużo. Więcej ludzi ma pracę, choć nie jest najlepiej opłacana. To ma wpływ na statystykę – przekonuje Wiśniewski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB