Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Ponad 2000 zachorowań. Ale grypy nie ma

2016-02-10 13:30:58 (ost. akt: 2016-02-10 13:35:35)

Podziel się:

Sezon zachorowań na grypę i schorzenia grypopodobne trwa w najlepsze. Sytuację w tym zakresie monitoruje powiatowy inspektor sanitarny.

Przychodnie i inne podmioty lecznicze w tygodniowych meldunkach m.in. zgłaszają poziom zachorowań na grypę i schorzenia grypopodobne. Już w tym roku, w samym styczniu, zachorowały 2723 osoby w skali powiatu. Ponad 50 zostało przyjętych do szpitala. Rekordowa liczba zachorowań miała miejsce w ubiegłym roku – ich liczba przekroczyła wówczas 7 000.
Zgodnie z definicją przyjętą na potrzeby nadzoru nad chorobami zakaźnymi w krajach Unii Europejskiej, wykazuje się grypę rozpoznaną klinicznie lub laboratoryjnie oraz wszystkie rozpoznane klinicznie zachorowania grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych. - Nie zgłoszono grypy potwierdzonej laboratoryjnie w analizowanym okresie. Nie zgłoszono również w nim zgonów z tego powodu – podaje przasnyski sanepid.

- Grypa to ostra choroba zakaźna, którą powoduje wirus grypy, atakujący górne i/ lub dolne drogi oddechowe. Zakazić możemy się drogą kropelkową, tzn. poprzez wdychanie kropelek aerozoli, powstających podczas kichania i kaszlu osoby zakażonej. Najczęściej choroba ma nagły początek, występuje gorączka, kaszel, ból głowy i uczucie ogólnego rozbicia. Choroba rozwija się w ciągu 18-72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, ok. 7 dni. Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni – wyjaśnia sanepid.

Jedynym, najskuteczniejszym i zarazem najtańszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest skorzystanie ze szczepień, jak również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, tj. częstego i dokładnego mycia rąk oraz korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych. Niestety, maleje w naszym powiecie liczba szczepień przeciw grypie - w 2014 roku zaszczepiło się 1548 osób, a w 2015 roku - 1301

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB