środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Biskup o wyzwaniach wobec raka

2016-02-14 12:00:00 (ost. akt: 2016-02-12 15:26:41)

Podziel się:

O tym, że nawet w największym trudzie i bólu chorzy nie są sami, bo zawsze towarzyszy im Jezus Chrystus, mówił biskup płocki Piotr Libera w Światowym Dniu Walki z Rakiem w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Słuchali go tam także przasnyszanie.

W homilii podczas mszy świętej odprawianej w szpitalnej kaplicy ksiądz biskup przypomniał, że każdego roku na świecie na raka umiera ponad 7,5 mln ludzi. Stąd wynika ustanowienie przez UNESCO dnia 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.

- Rak jest chorobą, która potrafi zwyciężyć nie tylko ludzkie ciało, ale także ludzką duszę. Są bowiem osoby, które w obliczu nowotworu tracą nie tylko wolę życia, ale także wiarę w Bożą opiekę, w Boże miłosierdzie. Jak zatem powinien odnaleźć się człowiek wierzący, gdy znajdzie się w takiej sytuacji? Co powinien zrobić, aby nie utracić nadziei? - zastanawiał się hierarcha.

Dodawał, że wskazówki daje tu słowo Boże o tym, że Jezus posyła swoich uczniów do ludzi  zagubionych i słabych, zmagających się z problemami, które niesie życie, pozbawionych nadziei, często samotnych i bezsilnych. - Jezus posyła ich, bo nie chce, aby ci ludzie przeżywali swoją trudną codzienność w samotności. Apostołowie, których posłał Jezus, ponieśli Go w swoich sercach wszędzie tam, dokąd się udali. Dzięki temu mogli dokonywać niezwykłych rzeczy, nawet cudów uzdrowienia. Lecz najważniejsze w ich misji było dzielenie się Jezusem. Oni pomogli ludziom zrozumieć, że na tej trudnej drodze zwanej życiem nie są sami, że ktoś jest przy nich, komuś na nich zależy. I tym kimś jest właśnie Jezus Chrystus - akcentował biskup płocki.

Jak wskazywał, Jezus prowadzi drogą „bolesną i niewygodną”, ale zawsze z jasno określonym celem - miejscem w domu Niebieskiego Ojca. Bo przecież w ostatecznym rozrachunku właściwym celem ludzkiego życia jest „wieczność w obecności Boga”. - Nie zapomnijcie, że w największym nawet trudzie i bólu nie jesteście sami. Ukrzyżowany, który przeszedł drogę męki, wspinając się na Golgotę, jest przy was. On was rozumie: wasze cierpienie, waszą trwogę,  rozumie troskę waszych bliskich, bo widział ją w oczach swej Matki. On współcierpi razem z wam - przekonywał bp Libera.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB