Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Statystyczny lepszy

2016-03-11 13:43:37 (ost. akt: 2016-03-11 13:44:45)

Podziel się:

Podczas sesji rady powiatu przasnyskiego 18 lutego zostało zaproponowane radzie przyjęcie stanowiska dotyczącego poparcia dla podziału statystycznego województwa mazowieckiego bez zmian w podziale administracyjnym na poziomie województwa. Co to oznacza dla naszych samorządów?

Podział ten proponowany jest w celu pozyskania nieznanej jeszcze kwoty wsparcia z funduszy Europejskich po roku 2020. - Należy podkreślić, że system alokacji środków unijnych nie jest związany z podziałem administracyjnym kraju. Podział statystyczny po roku 2020 przyniesie więcej korzyści obecnemu województwu mazowieckiemu niż jego podział administracyjny. Podział administracyjny będzie generował koszty na utworzenie nowej administracji dodatkowego regionu – wyjaśnia Sławomir Czaplicki, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Rynku Pracy, Promocji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

Powiat przasnyski jest beneficjentem znacznej ilości środków unijnych. Pieniądze do roku 2020 są już podzielone. Podział administracyjny przed rokiem 2020 grozi utratą środków unijnych dla całego Mazowsza, w tym dla powiatu przasnyskiego.
- Nie ma żadnych mechanizmów w Unii, które by umożliwiały renegocjacje regionalnych programów operacyjnych. To zostało już wynegocjowane bezpośrednio przez władze województwa z Komisją Europejską. I to jest zawarte w umowie partnerstwa między rządem polskim a Komisją Europejską. Eksperymentowanie w regionach z przyznanymi już środkami może powodować, że Unia podda rewizji całe wsparcie dla Polski – dodaje Czaplicki.

Regionalny Program Operacyjny dla Mazowsza jest specyficzny, wynegocjowany inaczej niż programy pozostałych 15 województw. Ma inne preferencje, większe pieniądze na sferę badawczo- rozwojową, innowacje i nowoczesne technologie. Dzielenie tych środków i ponowne negocjowanie z KE byłoby ryzykowne.
Po roku 2020 województwo mazowieckie, ze względu na wysoki wskaźnik PKB, może otrzymywać minimalne wsparcie unijne.

- Dlatego popieramy statystyczny, a nie administracyjny podział województwa, które dzisiaj jest w całości jednostką statystyczną NUTS 2 w nomenklaturze unijnej. Pomocowe środki unijne są kierowane na jednostki statystyczne NUTS 2 zależnie od ich stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego i poziomu PKB, a nie na jednostki administracyjne. Utworzenie dwóch jednostek NUTS 2 jest korzystne zarówno dla samorządu województwa, ale również dla lokalnych samorządów miejskich, gminnych, czy powiatowych. Pierwsza to obszar metropolitalny, czyli Warszawa z otaczającymi powiatami, a druga to pozostała część województwa. Ta druga mogłaby nadal otrzymywać wsparcie unijne, ponieważ PKB na głowę mieszkańca nie przekroczy w 2020 roku progu 75 proc. średniej unijnych regionów. I to jest jedyne sensowne działanie niewymagające tworzenia dwóch odrębnych województw – tłumaczy Sławomir Czaplicki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB