Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Posadzą 100 hektarów lasu

2016-03-24 14:05:56 (ost. akt: 2016-03-24 14:07:27)

Podziel się:

W tym roku w Nadleśnictwie Parciaki las zostanie posadzony na powierzchni ok. 100 hektarów.

A dodatkowo leśnicy zaplanowali odnowienie w sposób naturalny (odnowienie samosiewem) kolejnych prawie 10 ha (na tej powierzchni powstanie nowy drzewostan w sposób naturalny,z nasion, które spadły z drzew macierzystych na powierzchnię gleby).

Ponieważ zbliżająca się wielkimi krokami wiosna, to w tej branży czas zasiewów i odnowień, w szkółce leśnej Budziska trwają już intensywne prace (m.in. wyjmowanie materiału sadzeniowego oraz przygotowywanie gleby pod siew). Ponadto ruszyła sprzedaż sadzonek dla klientów indywidualnych. - W związku z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ostatnich latach znacznie wzrosła ilość gruntów rolnych zalesianych przez prywatnych właścicieli. Rolnicy, po spełnieniu odpowiednich procedur, mogą sadzić i hodować własny las – tłumaczy Hanna Kępczyńska z Nadleśnictwa Parciaki.

I wyjaśnia, czym różni się odnowienie lasu od zalesienia. - Zgodnie z ustawą o lasach, obowiązkiem leśników i każdego właściciela lasu jest odnowienie go w miejscu, w którym został on wycięty. Przepisy na ponowne wprowadzenie roślinności leśnej (założenie uprawy) przewidują okres 5 lat od usunięcia drzewostanu. Sadzenie lasu tam, gdzie rósł on już wcześniej, nazywa się odnowieniem. Natomiast jeśli jakiś teren (np. łąka lub pastwisko, nieużytek) nie nadaje się już do uprawy, często sadzi się tam las. Sadzenie lasu tam, gdzie go wcześniej nie było, to zalesienie – precyzuje Hanna Kępczyńska.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB