Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Przasnysz się „zwinie”?

2016-03-28 15:00:00 (ost. akt: 2016-03-25 14:21:03)

Podziel się:

- Zatrzymanie zabudowy wielorodzinnej spowoduje, że nasze miasto się zacznie „zwijać”. Będą się rozwijać Ciechanów, Mława i Chorzele. Dojdzie do tego, że stolicą powiatu zostaną Chorzele – mówił Andrzej Dołęga, przewodniczący komisji rozwoju w Radzie Miejskiej w Przasnyszu.

O liczbie kondygnacji
- Propozycja 5-6 kondygnacji nie jest dobrym pomysłem, rozmawialiśmy w radzie o 4 kondygnacjach – przekonywał radny Bogusław Wiaderek. Podkreślał, że poprzednia rada 3 razy odrzuciła dokument, w którym padła propozycja budowy bloków na Waliszewie. - Przypominam, że nie rozpatrujemy konkretnego planu, ale całe studium – wskazał burmistrz Waldemar Trochimiuk.
Głos zabrał autor studium obowiązującego obecnie w Przasnyszu. - Poprzednia rada zrobiła dużo, aby wykluczyć zabudowę wielorodzinną w mieście, również na Waliszewie. Z punktu widzenia zdroworozsądkowego w Polsce i na świecie buduje się na takich terenach, gdzie będzie to kosztowało najmniej. Rozumiem, że jest grupa ludzi, która się boi pewnych rzeczy. Ale nie może ona narzucać zdania całemu miastu. Naturalną rzeczą jest, że trzeba koncentrować zabudowę – wyjaśniał.
Radny Wiaderek podkreślił, że pod wspomnianym pismem sprzeciwu nie podpisało się kilka osób, a setka.

Podatki i dzieci w innym mieście
- Jesteśmy bardzo małym miastem, zaledwie 17-tysięcznym, ze starzejącym się społeczeństwem i prawdopodobnie już w 2017 roku ujemnym przyrostem naturalnym. Na ten problem trzeba spojrzeć szerzej – mówiła Wiesława Helwak, zastępca burmistrza Przasnysza.
Radny Andrzej Dołęga, przewodniczący komisji rozwoju, także wyraził zaniepokojenie m.in. demografią. – „Zwijamy” Przasnysz. Pięć lat temu miał powstać tutaj blok nowoczesny z podziemnymi garażami, a ostatecznie powstał w Ciechanowie. Z tego, co wiem, 20 rodzin z Przasnysza w nim mieszka. Może tu pracują, ale podatki zostawiają tam i ich dzieci chodzą do ciechanowskich szkół. Przez takie myślenie nie stworzymy możliwości rozwoju. Musimy zdawać sobie sprawę, że im więcej kondygnacji, tym mieszkania będą tańsze – zaznaczał Andrzej Dołęga.

Jak podkreślił jeden z urbanistów, kiedyś problemem było zainstalowanie wind. – Ale jest postęp technologiczny, który kłania się w pas. Decydując o tym jednym piętrze w górę lub w dół, decydujemy o tym, czy budynek będzie wyższy czy niższy o 3. piętra – zaznaczano.
Radny Adam Wasiak zaznaczał, że „demokracja to rządy większości przy uwzględnieniu mniejszości”. Jakie zapisy pojawią się w studium, czy będzie zgoda na 4, 5 lub 6 kondygnacji, zdecydują radni.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pjotek #1963528 | 37.201.*.* 29 mar 2016 18:10

  -.- osłabnąć można- czy ludzie z P-sz wyprowadzają się bo nie maja gdzie mieszkać- czy gdzie pracować? -polecam zrobić walne spotkanie na temat tego pytania... A RADNYM POLECAM zagrać w jaką kol wiek strategie to może sie czegoś nauczą...aż człowiekowi chce sie was obrażać jak się durnoty i wojenki czyta -.- -

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. historia #1963002 | 37.47.*.* 28 mar 2016 20:26

  34 rocznica pacyfikacji kopalni wujek przemówienie pani premier beaty szydło

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Robi #1962940 | 89.230.*.* 28 mar 2016 18:54

  Rozbudowujmy Przasnysz bo miasto nie będzie miastem powiatowym a zwykłą wsią Chorzele przejmą role miasta powiatowego a Przasnysz zostanie z niczym. Zostanie miasteczkiem starców młodzi wyjadą i nic z miasta nie zostanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)