Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Nie wszyscy wiedzą, że gospodarują na OSN

2016-04-01 13:40:48 (ost. akt: 2016-04-01 13:45:33)

Podziel się:

Od jesieni zeszłego roku w naszym województwie, w tym także w powiecie przasnyskim, są wyznaczone dodatkowe Obszary Szczególnie Narażone (OSN) na przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych. Mazowiecka Izba Rolnicza twierdzi, że nie wszyscy rolnicy o tym wiedzą.

A wiedza ta jest bardzo potrzebna, ponieważ gospodarowanie na OSN jest bardziej skomplikowane niż gdzie indziej. Trzeba m.in. dotrzymywać określonych terminów związanych z zabiegami agrotechnicznymi i prowadzić w tym zakresie dokumentację.

W całym województwie, zgodnie z rozporządzeniem dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z 28 października 2015 r. prawie 271 ha zostało dodatkowo wyznaczonych jako OSN. Jeśli chodzi o powiat przasnyski, to w ramach OSN Pełta i Orzyc, są to obręby ewidencyjne: Borkowo-Boksy, Chojnowo, Czernice Borowe, Chrostowo Wielkie, Dzielin, Górki, Grójec, Jastrzębiec, Kownaty-Maciejowięta, Kuskowo, Jabłonowo, Miłoszewiec, Nałęcze, Obrębiec, Olszewiec, Pawłowo Kościelne, Pawłówko, Szczepanki, Węgra, Załogi, Zberoż, Zembrzus Wielki (gm. Czernice Borowe), Gustawin, Pęczki-Kozłowo, Kraski-Ślesice, Szlasy-Umiemy, Grabowo Wielkie, Żbiki-Kierzki, Filipy, Żbiki, Wężewo, Krasne, Kozin, Milewo-Tabuły, Kurowo, Nowokrasne, Milewo-Rączki, Milewo-Brzegędy, Milewo-Szwejki, Mosaki-Rukle, Mosaki-Stara Wieś, Zalesie, Krasne-Elżbiecin (gm. Krasne), Bogate, Emowo, Frankowo, Gostkowo, Helenowo Nowe, Józefowo, Lisiogóra, Wielodróż (gm. Przasnysz).

Wyznaczenie nowych OSN-ów oprotestował zarząd Mazowieckiej Izby Rolniczej. „Podkreślamy, że wprowadzone obszary OSN zostały wyznaczone w oparciu o model matematyczny przy wykorzystaniu spisu powszechnego GUS, a nie rzeczywistych badań i zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego w poszczególnych obrębach objętych programem” – czytamy w wydanym przez MIR stanowisku.

Napisano tam o braku konsultacji społecznych z prawdziwego zdarzeniu, w tym przede wszystkim nie wysłuchano zdaniem Izby głosów ze środowiska rolniczego. W dodatku, w opinii rolniczego samorządu, rolnicy nie byli informowani o dodatkowych OSN.

„Jest to bardzo istotna wiedza dla rolników, ponieważ 10 lutego uruchomiono pomoc na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN. Rolnicy nie mają wiedzy, że gospodarują w strefie OSN, że obowiązują ich nakazy i zobowiązania oraz że mają prawo otrzymać dofinansowania na budowę urządzeń ograniczających odpływ azotu” - przekonuje MIR.
dk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB