środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Zrób zdjęcia i wnioskuj o szacowanie szkód!

2016-04-03 08:00:00 (ost. akt: 2016-04-01 17:36:39)

Podziel się:

Wójtowie gmin Krasne i Czernice Borowe poinformowali, że wystąpili z wnioskami do wojewody mazowieckiego o zatwierdzenie składów terenowych komisji do spraw oszacowania szkód w uprawach rolnych. Ma to związek z wystąpieniem takich szkód w niektórych uprawach ozimych.

Poszkodowani rolnicy w nieprzekraczalnym terminie do 15 kwietnia powinni zgłaszać w urzędach gmin konieczność szacowania strat, związanych z ujemnymi skutkami przezimowania.

„Szacowanie szkód w uprawach rolnych kwalifikujących się do przeorania będzie rozpatrywanie przez komisję po złożeniu kompletnego wniosku. We wniosku o szacowanie szkód należy zachować zgodność danych z zawartymi we wniosku o przyznanie płatności obszarowych na bieżący rok, składanym do ARiMR (dot. producentów rolnych korzystających z płatności obszarowych). Przed przystąpieniem do zaorania uprawy i dokonania nowych zasiewów w ramach właściwej gospodarki rolnej, należy wykonać zdjęcia szkód i dołączyć je do składanego wniosku” – brzmi komunikat w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami, przekazywane do wojewody są wyłącznie protokoły z gospodarstw, w których poziom szkód był wyższy niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. „Ponadto przy szacowaniu szkód należy uwzględnić całość produkcji rolniczej, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej w gospodarstwie rolnym, prowadzonej w roku szacowania, niezależnie od stopnia zniszczenia. Minimalna powierzchnia jednolitej uprawy na działce, na której zostały uszkodzone uprawy, nie może być mniejsza niż 0,1 ha” – czytamy w komunikacie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB