Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Zboża wymarzły? Trzeba szacować szkody

2016-04-08 12:00:00 (ost. akt: 2016-04-05 13:04:26)

Podziel się:

„W związku z napływającymi sygnałami dotyczącymi szkód w zbożach ozimych w wyniku wystąpienia ujemnych skutków przezimowania w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, informujemy o możliwości składania wniosków o oszacowanie wyżej wymienionych szkód” – poinformował Urząd Gminy Krzynowłoga Mała.

To kolejny samorząd w naszym powiecie, który realizuje działania w tym zakresie. Jak podał, wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych należy składać do 8 kwietnia w urzędzie gminy (sala konferencyjna - parter) bądź w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzynowłodze Małej. Druk wniosku dostępny jest również na stronie internetowej www.krzynowlogamala.pl.

„Szacowanie szkód w uprawach rolnych kwalifikujących się do ponownego zasiewu będzie rozpatrywanie przez komisję po złożeniu kompletnego wniosku. Jednocześnie informujemy, że przed przystąpieniem do prac polowych i dokonania nowych zasiewów należy wykonać zdjęcia szkód i dołączyć je do składanego wniosku. We wniosku o szacowanie szkód należy zachować zgodność danych zawartych we wniosku o przyznanie płatności obszarowych na bieżący rok składanym do ARiMR (dot. producentów rolnych korzystających z płatności obszarowych)” – brzmi komunikat.

Zgodnie z przepisami, do wojewody trafią wyłącznie protokoły z gospodarstw, w których poziom szkód był wyższy niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. „Ponadto przy szacowaniu szkód należy uwzględnić całość produkcji rolniczej, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej w gospodarstwie rolnym prowadzonej w roku szacowania, niezależnie od stopnia zniszczenia. Minimalna powierzchnia jednolitej uprawy na działce, na której zostały uszkodzone uprawy, nie może być mniejsza niż 0,1 ha” – czytamy w wiadomości.
dk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB