Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Włączą gimnazjum do zespołu szkół?

2016-04-13 12:21:00 (ost. akt: 2016-04-13 12:23:34)

Podziel się:

Władze gminy Jednorożec noszą się z zamiarem włączenia gimnazjum do składającego się obecnie z podstawówki i przedszkola zespołu placówek oświatowych. Na ostatniej sesji rady gminy opozycja wypomniała wójtowi, że nie było uchwały o takim zamiarze.

- Włączenie Publicznego Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki do Zespołu Placówek Oświatowych w Jednorożcu poprzedzone zostanie uchwałą o zamiarze włączenia. A następnie, o ile kurator oświaty wyrazi zgodę na tę zmianę, zostanie podjęta dodatkowa uchwała o włączeniu – zapewnia wójt gm. Jednorożec Krzysztof Stancel. Jak dodaje, działanie związane z włączeniem placówki do ZPO nie jest nowym pomysłem, gdyż w minionych latach podejmowane były podobne próby. - Na najbliższym posiedzeniu wspólnym komisji rady gminy projekt uchwały zostanie przedstawiony razem z opiniami rad pedagogicznych, gdyż stosowna argumentacja za włączeniem gimnazjum do ZPO została przedstawiona poszczególnym radom. Kolejnym krokiem będą konsultacje w radzie gminy. Przeprowadzana procedura jest zgodna z ustawą o systemie oświaty i wytycznymi mazowieckiego kuratora oświaty w przedmiotowej sprawie – przekonuje Krzysztof Stancel.

Demografia kluczem
Jak podkreśla, podstawowym argumentem za połączeniem szkół w jeden zespół jest ich lokalizacja. - Obydwie jednostki mieszczą się we wspólnym kompleksie obiektów, posiadającym halę widowiskowo-sportową, kuchnię ze stołówką, świetlicę. Za utworzeniem zespołu przemawiają również względy demograficzne. Zmniejszająca się liczba uczniów w szkołach wymaga podejmowania przez władze samorządowe decyzji mających na celu zracjonalizowania kosztów ponoszonych na gminną oświatę. W kolejnych latach będą istniały problemy z zapewnieniem pracującym w szkołach nauczycielom pełnego zatrudnienia. Włączenie gimnazjum do ZPO usprawni uzyskiwanie pełnego zatrudnienia przez nauczycieli połączonych placówek - tłumaczy wójt Stancel.

System naczyń połączonych
Powstaje pytanie co z obecnymi dyrektorami placówek. Zwłaszcza, że kadencja dyrektor gimnazjum i liceum kończy się z wraz z obecnym rokiem szkolnym. - Odnośnie konkursu na dyrektora Publicznego Gimnazjum w Jednorożcu, decyzja w znacznej mierze będzie uzależniona od powodzenia zmiany organizacyjnej związanej z zamiarem włączenia gimnazjum do ZPO. Obecny dyrektor gimnazjum sprawuje swą funkcję do 31 sierpnia 2016 r., więc jest jeszcze wystarczająco dużo czasu do podjęcia decyzji o rozpisaniu konkursu - zaznacza Krzysztof Stancel.
Włodarz nie ukrywa jednak, że - ponieważ kompleks budynków oświatowych znajdujących się w Jednorożcu przy ulicy Odrodzenia 13 stanowi „system naczyń połączonych” - zasadnym jest, aby powierzyć kierownictwo nad nim jednej osobie. – To usprawni koordynację zadań w zakresie racjonalnego zarządzania szkołą. Usprawni też proces organizacyjny placówki zlokalizowanej w jednym obiekcie. Stworzenie wspólnego zespołu przyczyni się do większej integracji nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Ponadto włączenie gimnazjum do ZPO nie wpłynie ujemnie na bezpieczeństwo uczniów, gdyż zachowane zostaną odrębne wejścia do gimnazjum i szkoły podstawowej – przekonuje wójt.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @ #2007423 | 178.42.*.* 8 cze 2016 22:25

  Brawo !!! Głosujcie tak przy absolutorium.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. XYZ #1980985 | 95.49.*.* 23 kwi 2016 21:31

  KTO Z RADNYCH GŁOSOWAŁ ZA POŁĄCZENIEM ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xxx #1975848 | 213.199.*.* 14 kwi 2016 11:06

  A co z Liceum

  ! - + odpowiedz na ten komentarz