Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Zespół Kalina i Maria Weronika Kmoch laureatami Kurpików

2016-04-27 15:06:27 (ost. akt: 2016-04-27 15:08:35)

Podziel się:

Zespół Kalina i Maria Weronika Kmoch – to tegoroczni laureaci Kurpików z terenu powiatu przasnyskiego. Doceniono ich za pracę na rzecz promowania Kurpiowszczyzny. Zespół został nominowany przez Zenona Szczepankowskiego, starostę przasnyskiego.

Tancerze zespołu Kalina gdziekolwiek się pojawią budzą zachwyt. Są energiczni, radośni i uśmiechnięci. To mieszanka wybuchowa, której trudno się oprzeć. Istnieją od 2009 roku, a od tego czasu zdążyli już podbić serca mieszkańców powiatu przasnyskiego. Stali się też rozpoznawalni w różnych zakątkach Polski i świata. Zespół występował już w Zakopanem, w mrocznej Jaskini Raptawickiej, na ulicach Słonecznego Brzegu w Bułgarii, weneckich uliczkach, czy też na wyspie Hvar w Chorwacji.

Uroczysta gala
Młodzi i energiczni tancerze chcą pielęgnować i rozpowszechniać różnorodne tradycyjne tańce kurpiowskie (m.in. zalotny żuraw, energetyczna stara baba, polki, olendry i fafury, tańce korowodowe). W repertuarze zespołu znajdują się także oryginalne gadki, a także ludowe obrzędy i śpiewy. -Kalina ma to coś. Jedno jest pewne: między nimi aż iskrzy. Widać, że to miłość do tańca -zachwyca się Monika Sobierajewska, rzecznik urzędu miasta i gminy Chorzele. Dodała także, że pasja Kaliny została docieniona po raz kolejny, tym razem podczas przyznawania Kurpików, czyli nagrody Mirosława Grzyba, prezesa Związku Kurpiów. Nagroda wręczana jest za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego.

Podczas uroczystej gali zorganizowanej 4 kwietnia nagrodzono dwanaście osób i instytucji. Jedną z nagród za promowanie regionu otrzymała Maria Weronika Kmoch, stypendystka powiatu przasnyskiego. Laureatka jest studentką II roku studiów magisterskich w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wychowała się w Jednorożcu. Hobbistycznie zajmuje się badaniem historii Kurpiów oraz powiatu przasnyskiego. Prowadzi blog „Kurpianka w wielkim świecie”. Jest laureatką programów stypendialnych, m.in. Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich. Otrzymała Medal im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Była prelegentką na wielu konferencjach. Jest entuzjastką i miłośniczką historii Kurpiów. Napisała książkę pt. „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”, która została wydana dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB