środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Rocznica chrztu Polski w gminie Przasnysz

2016-05-01 17:08:26 (ost. akt: 2016-05-01 17:12:10)

Podziel się:

Mieszkańcy gminy Przasnysz licznie przyłączyli się do świętowania 1050. rocznicy chrztu Polski i takiejż rocznicy polskiej państwowości. Uroczystości z tego tytułu odbywały się zarówno w szkołach, jak i poszczególnych sołectwach.

Punktualnie o godzinie 20.25 zostało rozpalone ognisko nad Węgierką, przy moście w kierunku Wielodroża. Chwilę wcześniej prezes OSP Bogate Andrzej Sekuna przedstawił główne założenia akcji. Podkreślił przy tym doniosłość i znaczenie jubileuszu oraz przywitał przybyłych na uroczystość: wójt Grażynę Wróblewską, proboszcza parafii Bogate księdza Cezarego Olzackiego i licznie zebranych mieszkańców.

Czas oczekiwania na rozpalenie ogniska wypełniony był modlitwą, śpiewem oraz muzyką w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bogate. Nie zabrakło również syren strażackich. Do akcji przyłączyły się również inne jednostki OSP z terenu naszej gminy: Dobrzankowo, Mchowo.

Nieco wcześniej, bo już 10 kwietnia, społeczność szkolna Zespołu Szkół w Bogatem przygotowała spektakl zatytułowany: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Został on wystawiony w miejscowym kościele parafialnym. Młodzież w ten sposób chciała przypomnieć zebranym ten przełomowy moment w historii naszego kraju. W trakcie przedstawienia przypomniano okoliczności chrystianizacji państwa oraz sam moment przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Ukazano również wartości i łaski, które towarzyszą przez wieki narodowi polskiemu. Przypomniano ponadto najsławniejszych świętych, którzy w ciągu całego milenium pojawili się w naszej histori – takich jak św. Wojciech, Królowa Jadwiga, św. Stanisław Kostka, św. Stanisław, papież Jan Paweł II oraz św. Faustyna.

Inscenizacja pozwoliła przenieść się w klimat tamtych czasów oraz skłaniała do refleksji na temat konsekwencji przyjęcia chrztu przez pierwszego władcę Polski. Dopełnieniem całości były kostiumy z epoki oraz muzyka i dekoracje.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB