środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Pół wieku zasług

2016-05-11 13:52:22 (ost. akt: 2016-05-11 13:55:07)

Podziel się:

Wyjątkowe święto dla mieszkańców Szli. Z okazji 50 - lecia tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej strażacy otrzymali sztandar oraz spełnili marzenia o mobilności – odebrali długo wyczekiwany samochód - ford transit.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy odprawionej w kościele parafialnym w Świętym Miejscu. Jako honorowy członek do straży dołączył proboszcz Jacek Daszkowski. Zaproszeni goście, władze województwa, powiatu, gminy i zaproszone jednostki OSP wzięli udział w uroczystym poświęceniu auta, które odbyło się na placu przed remizą. Wydarzenie miało podniosły charakter również z innego względu. W tym dniu nadano odznakę Strażak wzorowy pięciu osobom: Wojciechowi Biradze, Andrzejowi Szczepańskiemu, Radosławowi Krzykowskiemu, Dariuszowi Borczakowi, Tadeuszowi Grabowskiemu. Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni: Bogdan Więcek, Wiesław Biraga, Mariusz Jeznach. Jednostka otrzymała od marszałka województwa mazowieckiego medal „Pro Masovia”.

Trochę historii
Jednostka OSP Szla powstała w 1964 r. z inicjatywy mieszkańców wsi Szla. Założycielem OSP byli Stanisław Goś, Mieczysław Goś oraz Antoni Obidziński. Początkowo jednostka liczyła 22 członków. Pierwszym prezesem został Zygmunt Ojrzyński. Od 1964 roku do 1977 roku siedzibą OSP był dom prywatny. Po roku 1977 OSP pozyskała z gminy część budynku po byłej szkole. Świetlica została wyremontowana w czynie społecznym i przekształcona na remizę OSP. Remiza stała się miejscem spotkań społecznych. Pierwszą motopompę „Polonia” jednostka otrzymała w 1979 roku. W 1980 na funkcję prezesa wybrano Janusza Krzykowskiego. Cztery lata później OSP otrzymała elektryczną pożarniczą syrenę. Kolejnym prezesem był Stefan Goś. W roku 1992 OSP w zawodach sportowo – pożarniczych zajęło I miejsce. W tym samym roku jednostka pozyskała nowy samochód pożarniczy „Żuk, a niedługo potem do majątku straży dołączył garaż i motopompa. W 2000 roku na walnym zebraniu został powołany kolejny prezes OSP- Mariusz Jeznach, który funkcję tę pełnił do 2012 roku. Od czterech lat funkcję prezesa pełni Jacek Szczepański.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB