Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Potrzeba ponad 8 milinów na termomodernizację

2016-05-14 12:01:00 (ost. akt: 2016-05-13 14:42:30)

Podziel się:

Zewnętrzny wygląd szpitala nie zmienił się od 14 lat czyli od momentu jego oddania do użytku. Czy szpital pozyska pieniądze na długo oczekiwaną termomodernizację?

Rok 2001 był początkiem szczęśliwego finału budowy szpitala, kiedy to oddział okulistyczny przyjął pierwszych pacjentów. Przez kolejne miesiące trwało sukcesywne zagospodarowywanie nowego obiektu. Oficjalne otwarcie nowego gmachu nastąpiło 16 września 2002 roku. „Szpital na Nowe Tysiąclecie” mówiono wówczas o szpitalu. Nowe oddziały takie jak: psychiatria, okulistyka, rehabilitacja czy też pediatria umożliwiły uzyskanie właściwej pomocy, bez konieczności hospitalizacji w odległych od miejsca zamieszkania placówkach. Jednak po tylu latach w szpitalu poszczególne elementy wymagają remontu. Jednym z nich jest ponowna termomodernizacja.
- W szpitalu zostaną wykonane roboty budowlane, w ramach których dokonana będzie wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej oraz docieplenie ścian styropianem. Dodatkowo nastąpi
wykonanie robót instalacyjnych i modernizacji źródeł ciepła, w ramach których uruchomione zostaną pompy ciepła wykorzystujące wymienniki gruntowe, zamontowane zostaną kolektory słoneczne – informuje Jerzy Sadowski, dyrektor szpitala.

Nie wcześniej
niż w 2017

Dodatkowo w planach jest jeszcze modernizacja instalacji wentylacyjnej, a także roboty oświetleniowe. Zakres prac jest ogromny. Roboty mogą być realizowane wyłącznie z udziałem środków finansowych zewnętrznych, ponieważ SP ZZOZ w Przasnyszu nie dysponuje środkami, które zabezpieczyłyby wykonanie wymienionych wyżej prac.- Z szacunków wynika, że dla zrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacji należy zabezpieczyć kwotę w wysokości około 8.762.732,00 zł. Czynione są obecnie starania przygotowywania wniosków celem pozyskania nakładów finansowych z programów unijnych. Trudno jest ocenić, kiedy zapadną decyzje o przydziale środków finansowych. Nie będzie to wcześniej niż w roku 2017, a realizacja takiego przedsięwzięcia to okres około 2 lat – dodaje Jerzy Sadowski, dyrektor szpitala.

Oszczędności
sięgną 54%

Z opracowanych dokumentów przygotowujących do procesu termomodernizacji wynika, że ilość zużywanej energii zmniejszy się o około około 54 %. Jako zmniejszenie zużycia należy rozumieć fakt, że oszczędności wystąpią zarówno w energii cieplnej do celów c.o. i c.w.u. oraz energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia, a produkowana energia w ogniwach fotowoltaicznych zmniejszy zapotrzebowanie energii elektrycznej na inne cele.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z przasnysza #1995274 | 89.230.*.* 18 maj 2016 13:29

    Kiedy będzie w przasnyskim szpitalu więcej lekarzy specjalistów ? Wielki szpital a na wizyty do lekarzy trzeba jechać do innych miast jak Ciechanów Mława. Nawet lekarze rodzinny zalecają wyjazd do innego miasta

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wpz #1992839 | 178.42.*.* 14 maj 2016 20:34

    A ile zarabia szpital na biletach parkingowych

    ! - + odpowiedz na ten komentarz