Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Kosz żołędzi dla papieża

2016-05-25 11:33:10 (ost. akt: 2016-05-25 11:35:48)

Podziel się:

W 10. rocznicę posadzenia Dębu Papieskiego na placu przykościelnym parafii Ojców Pasjonistów przasnyscy leśnicy wraz z zaproszonymi gośćmi postanowili oddać hołd pamięci papieża Jana Pawła II. Ten wyjątkowy dzień okrasili wspomnieniami z wizyty polskich leśników na audiencji u Ojca Świętego.

Leśnicy i zaproszeni goście spotkali się w piątek, 20 maja na placu przykościelnym u Ojców Pasjonistów. To tu 10 lat temu grupa leśników wkopała pamiątkowy Dąb Papieski ze specjalnym certyfikatem.
- 20 maja 2006 roku na terenie Nadleśnictwa Przasnysz odbyło się uroczyste posadzenie Dębu Papieskiego oznaczonego certyfikatem 211. Dąb został posadzony dzięki życzliwości Ojców Pasjonistów przy kościele Św. Jakuba i Anny . Po posadzeniu dąb został poświęcony przez proboszcza Bogdana Kołakowskiego. Dziś mija 10 lat od tego wydarzenia. Korzystając z okazji, chciałem podziękować Ojcom Pasjonistom za opiekę nad drzewkiem, które myślę, że będzie tu rosło przez najbliższe kilkaset lat – mówił Stanisław Czarzasty, Nadleśniczy Nadleśnictwa Przasnysz.
Przed dziesięcioma laty Stanisław Czarzasty był jednym z gości, którzy zjawili się z wizytą u Ojca Świętego. Tak wspomina ten dzień:
- Grupa polskich leśników wybrała się z okazji 80- lecia Lasów Państwowych na pielgrzymkę do Watykanu. Po audiencji generalnej na placu Św. Piotra z wielką radością dowiedzieliśmy się, że papież Jan Paweł II chce przyjąć leśników na prywatnej audiencji. Papież poświęcił kosz żołędzi pochodzących z najstarszego polskiego dębu „Chrobry”. Drzewo to rośnie na terenie Nadleśnictwa Szprotowa i ma około 750 lat, 29 metrów wysokości i prawie 1000 cm obwodu. Z żołędzi w szkółce Nadleśnictwa Rudy Raciborkie wyrosło około 500 sadzonek, które w 2006 roku były sadzone na terenie całego kraju we wszystkich 430 nadleśnictwach – wspominał Nadleśniczy.
Jedna z tych sadzonek została posadzona właśnie na terenie Przasnysza, pod okiem Ojców Pasjonistów, gdzie rośnie do dziś. Po oficjalnym spotkaniu gospodarze i goście pozowali do wspólnego zdjęcia przed dębem. Później spotkanie przeniosło się do leśnictwa Przejmy, gdzie odbyła się projekcja filmu i spotkanie.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB